Almanya,Normalleşme Takvimini Şubat Ortasına Erteledi!

Angela Merkel Salı günü yaptığı açıklamada, Almanya’nın, koronavirüsün yeni mutasyonlarının vakalarda yeni bir artışı tetikleyebileceği endişeleri dolayısı ile, okulların ve mağazaların kapatılması da dahil olmak üzere pandemik kısıtlamalarını Şubat ortasına kadar genişlettiğini söyledi.

Almanya’nın enfeksiyon oranı son günlerde sabitlendi ve mevcut kısıtlamaların rakamları düşürmede etkili olabileceğini gösteriyor. Salı günü, ülkenin hastalık kontrol merkezi, 47.622 toplam ölü sayısı ile 11.369 yeni doğrulanmış enfeksiyon ve 989 ölüm bildirdi.

Merkel, Berlin’deki gazetecilere verdiği demeçte, “Virüsün yayılmasını kontrol altına almak için tüm çabalarımız ciddi bir tehditle karşı karşıya.”

“Şimdi bu mutasyona uğramış virüsün oluşturduğu tehlikeye karşı önlem alma zamanı,” dedi.

Almanya’da yeni varyantların tek tek örnekleri bulunsa da, bilim adamları bunun henüz baskın olmadığını söylediler.

Merkel, “Riski kontrol altına almak için hâlâ zaman var” dedi.

Merkel ve Almanya’nın 16 eyaletinin valileri, restoranların, çoğu mağazanın ve okulların kapatılmasının 14 Şubat’a kadar uzatılmasına ek olarak, insanların toplu taşıma ve mağazalarda daha etkili FFP2 veya KN95 maskeleri takmalarını şart koşmayı kabul etti. İşverenlere ayrıca, ofis kaynaklı enfeksiyonları önlemek için mümkün olan işletmelerde personelin evden çalışmasına izin vermelerini istedi.

Merkel, hedefin 100.000 kişi başına haftada 50’den az yeni koronavirüs vakasına sahip olmaya devam ettiğini söyledi.

Yakın zamana kadar ülkede en yüksek enfeksiyon oranlarına sahip olan doğu Saksonya eyaleti valisi, yeni vaka sayısını daha da azaltmanın önemli olduğunu vurguladı.

Haber kanalına verdiği demeçte, “Şu anda İngiltere’de mutasyonlu virüs ortaya çıktı ve sayılar yükseldiğinde neler olduğunu görüyoruz” dedi. 

Sağlık çalışanları, yoğun bakımlar ve hatta bazı bölgelerde krematoryumlar sınırlarına ulaşan birçok hastanenin hala gergin olması nedeniyle, kapatmanın uzatılmasını veya kısıtlamaların arttırılmasını talep ediyorlar .

Doktorlar derneği Marburger Bund’un başkanı Susanne Johna dpa haber ajansına verdiği demeçte, “Sosyal temasları sınırlandırmaya yönelik mevcut tedbirler bir etki gösteriyor gibi görünüyor,” dedi ve yeni enfeksiyonları daha da azaltmak için tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiğini ekledi.

Merkel, Almanya’da, kısıtlamaların dört hafta daha uzaktan eğitim gören öğrenciler üzerindeki etkisine ilişkin artan endişeyi hatırlattı.

“Bu sekiz hafta, okullar için büyük bir baskı” dedi. “fakat o zaman Londra’daki gibi koşullarımız olsaydı, artık okullardan bahsetmezdik, ambulanslardan ve dolup taşan hastanelerden bahsediyor olurduk ve bundan ne pahasına olursa olsun kaçınmalıyız. “

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: