AMİGURUMİ NEDİR?AMİGURUMİ NASIL YAPILIR?

amigurumi pasta

Amigurumi Nedir?

Amigurumi;son yıllarda Japonya’dan tüm dünyaya yayılan oyuncak yapma sanatına denilmektedir.Japonca “Ami (örülmüş)” ve “nuigurimi (doldurulmuş)”oyuncak anlamlarına gelen iki kelimenin birleşimidir.

amigurumi bebek

Japonya da popüler olan ve daha sonra da bütün dünyaya yayılıp ünlenen amigurumi oyuncaklar,ülkemizde de el işi yapmayı seven bayanların yeni gözdesi oldu.Amigurumi yapımı, hobi olarak eğlenceli olmasının yanında süs eşyası ve hediyelik eşya olarak da kullanım alanı geniş bir örgü türüdür.Bu yüzden sadece bayanların evde hobi olarak yaptıkları bir iş değildir ve ticari bir anlam kazanmıştir.Sosyal medya ve alış-veriş sitelerinde 40tl ile 300tl arasında boy ve oyuncağın çeşidine göre satış fiyatları ile karşılaşılmaktadır.

Amigurumi oyuncakları;çeşitli renk ve özellikler ile bebek,tavşan,kedi,ahtapot,tavuk,pasta,makarna,meyve-sebze vs. hayal gücünüz kadar çeşitlilik gösterebilecek seçenekler sunmaktadır.

kaktüs amigurumi

Amigurumi Ne İşe Yarar?Amigurumi Nerelerde Kullanılır?

Amigurumi oyuncaklarını hobi olarak yapabilir,hediye edebilir veya sosyal medya hesaplarından veya anlaştığınız bir alıcıya satabilirsiniz!

amigurumi oyuncak

-Hobi olarak yaptığınız amigurumiler ile örerken hoşça vakit geçirir ve süs eşyaları olarak masalarınızın üzerinde,duvarlarda,kapı süsleme de veya anahtarlık vs. olarak kullanabilirsiniz.

ayak anahtarlık

-Çocuklarınız için;kendi istekleriniz doğrultusunda size özgü oyuncaklar yapabilirsiniz.Veya çocuklarınızın hayal güçlerine göre dilediğiniz şekillerde eşsiz oyuncaklar elde edebilirsiniz.

amigurumi mutfak oyuncak

-Bir yakınınıza veya miniklere hediye edebilirsiniz.El emeğinin yanı sıra,seçim ve şekilleri ile şahsa özgü olması ile de anlamlı ve değerli bir hatıra, hediye olabilir.

amigurumi yumurta

-Özellikle el işi bilenler için çok zor olmayan amigurumi yapımı ile kazanç elde edebilirsiniz.Ördüğünüz oyuncakları sosyal medyadan veya elden satarak bir gelir elde edebilirsiz.Örerek hazır bulundurduğunuz amigurumileri tanıtır veya isteğe göre şekil renk vs. örerek satabilir ve para kazanabilirsiniz.

amigurumi biber

Amigurumi Yapmak İçin Gereken Malzemeler

-Tığ

-Yün

-Elyaf

-Düğme,boncuk,keçe vs.

-İğne

-İplik

-Makas

-İlmek işaretleyicisi

gibi basit,bulunması gayet kolay malzemeler ile amigurumi yapılabilmektedir.

ip tığ

Amigurumi Nasıl Yapılır?

Amigurumi yapmak için,bir kaç basit örgü terimini biliyor olmanız yeterli.Eğer bilmiyorsanız,ayrıntılı bir kaç videoya ihtiyacınız olabilir.

Amigurumi yapmak için öncelikle hangi oyuncağı yapmak istediğinizi seçin.Bebek,tavşan,kedi,tavuk,elma,potakal,pasta,kalp !Daha sonra hangi şekil ve renklerde istediğinize karar verin ve istediğiniz oyuncağın tarifini edinin.Malzemelerinizi örmek istediğiniz oyuncağın şekli ve renklerine göre hazırlayın.Evet artık amigurumi öremeye başlayabilirsiniz!

amigurumi örgü

Elinizdeki tarife göre;tığ ve ipiniz ile zincir,sık iğne tekniklerini kullanarak amiguruminizi örmeye başlayabilirsiniz.İlmek arttırarak ve ilmek eksilterek oyuncağınızı şekillendirebilirsiniz.Her bir parçayı kafa,kollar,bacaklar,gövde,içine konulacak kutu,sepet vs. ayrı ayrı ördükten sonra içlerini elyaflar ile doldurup birbirlerine ekleme işlemine geçebilirsiniz.Bütün parçalar birbirine eklenip birleştikten sonra,artık oyuncağın süsleme aşaması kalmaktadır.Yapıcağınız oyuncağın türene uygun parçalar ile boncuk,keçe vs. amiguruminin dış görüntüsünü sevimli hale getirebilirsiniz. Kıyafet,saç,kulak,sepet gibi işlemler ile süslenen amigurumi oyuncağı artık hazırdır!

kalp çubuk

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: