BAYAT EKMEKLERİ DEĞERLENDİRMEK İÇİN BİRKAÇ LEZZETLİ ÖNERİ

Temel gıda maddesi olan ekmek,en çok tükelen yiyeceklerin başında gelmektedir.Her sofrada yerini alan ve hergün fırın ve marketlerden düzenli şekilde temin edilen ekmekler,çeşitli nedenler ile bayatlıyabiliyor.Bazen,yetmez düşüncesi ile fazla alınabiliyor veya ekmek yerine geçecek yemeklerin yenmesi (börek,pilav,makarna vs.) ile ekmeklerin tüketimi az olup bayatlıyabiliyorlar!

ekmek

Çeşitli sebepler ile bayatlamış olan ekmeklerin lezzetli bir şekilde değerlendirildiği birkaç tarif ve öneri!

GALETA UNU : Etten,böreğe bir çok yiyecekte çıtırlık sağlayan,tatlıdan köfte yapımına kadar mutfaklarda bir çok tarifin ana malzemesi olan galeta unu dışarıdan almak yerine bayat ekmekler değerlendirilerek evde yapılabilir.Galeta unu nasıl yapılır? Galeta unu yapmak için küçük küçük parçalanan ekmekler,tepsiye dizilerek 200 derece sıcaklıkta kızarana kadar pişirilip ilk sıcağı çıkınca robatta çekilir.Bir cam kavanoza konularak ağzı sıkıca kapatılan galeta unu,uzun süre bayatlamadan saklanılabilir.

galeta unu

DİLİM EKMEK PİZZASI: Evde canınız pizza çekti ve dışarıdan sipariş vermek istemiyorsunuz internette pizza nasıl yapılır sorusunu sorduğunuzda size en basit ve lezzetli sonuç olarak dilim ekmek pizzası nasıl yapılır? veya tavada bayat ekmek pizzası nasıl yapılır? sorusunun cevapları çıkacaktır. Lafı uzatmadan tarife geçelim. Bayat ekmekleri değerlendirmenin lezzetli yollarından bir tanesi de dilim ekmeklerden yapılan,pratik pizzadır.Dilim dilim doğranan bayat ekmeklerin üzerine;istenen malzemeler(salam,sucuk,biber,domates vs.)konularak üzerine kaşar peynir rendesi serpiştirilerek fırın tepsisine dizilir ve üzeri kızarana kadar pişirilir.Dilim ekmek pizzaları,kahvaltı sofraları veya öğle-ikindi atıştırmalıkları için bayat ekmekleri değerlendirmenin lezzetli bir yoludur.

dilim ekmek pizzası

YUMURTALI EKMEK: Lezzeti ve mütevaziliği ile herkesin severek yediği,özellikle de çocukların gözdesi olan yumurtalı ekmekler, ben yumurtalı ekmek nasıl yapılır bilmiyorum diyorsanız endişelenmeyin, bayat ekmekleri değerlendirmek için en bilinen tariflerden bir tanesidir.Dilim dilim doğranan bayat ekmekler,çırpılmış yumurtaya bulanarak kızgın yağda kızartılır.Kızaran yumurtalı ekmekler, havlu kağıt serilmiş tabağa alınır.

yumurtalı ekmek

KITIR EKMEK: Kıtır ekmek nedir nasıl yapılır?. Çorbaların üzerine serpiştirilen kıtır ekmekler,görüntüsü ve lezzeti ile kış sofralarının aranan lezzetleri arasındadır.Küçük küçük doğranan bayat ekmekler,tepsiye yerleştirilir ve 180 derece sıcaklıktaki fırında üzerleri kızarana kadar pişirilir.Kızaran ve kıtırlaşan ekmekler soğuyunca cam bir kavanoza alınarak ağzı sıkıca kapatılır.

kıtır ekmekler

KAHVALTILIK DİLİM EKMEKLER: Bayat ekmeleri değerlendirmek için lezzetli ve pratik seçeneklerden birisi de kahvaltılık dilim ekmeklerdir.Dilim dilim doğranan bayat ekmekler tereyağı sürülerek tepsiye dizilir,üzerlerine ince bir dilim kaşar peyniri koyularak,fırında kızarana kadar pişirilir.Çay demini alana kadar hazır olan dilim ekmekler,kahvaltılar için hem pratik hemde lezzetli bir seçim olmanın yanı sıra bayatlayan ekmekleri değerlendirmek için de iyi bir yoldur.

kaşarlı dilim ekmekler

KITIR ATIŞTIRMALIKLAR: Çereze altarnatif olarak evde sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklar hazırlanarak bayat ekmekler değerlendirilebilir.Küçük parçalar şeklinde küp küp doğranan bayat ekmekler;biraz zeytinyağı,istenen baharatlarla (nane,kekik,pul biber) harmanlarak tepsiye dizilir ve kızarana kadar pişirilir.Yeterli kıtırlığa gelen ekmekler,fırın kapatılarak soğuyunca cam kavanoza alınarak muhafaza edilebilir.İstenilen her zaman elin altında bulunabilecek sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklar hazırlanarak,bayat ekmekler değerlendirilebilir.

kıtır atıştırmalık

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: