Çin,Avrupalı Yonga Üreticisini Satın Aldı!

Yonga üretiminde yaşanan sıkıntılar sebebi ile Çin,süpriz bir girişimle İngiliz şirketi satın aldı.İngiltere’nin en büyük Yonga üretim tesisi yakın bir zamanda Çinli şirkete geçecek.

Küresel olarak bir çip krizinin hissedildiği günümüzde,dökümcüler büyük yatırımlarına devam ediyor.Ambargolar altında kendi çalışmalarını kendi içerisinde yapmak zorunda kalan Çin,İngiltere’nin en büyük döküm tesisini almak için harekete geçti.

Çinli Wingtech Tecgnology iştiraki olan Hollandalı yonga tasarımcısı Nexperia,İngiltere’nin en büyük döküm tesisi Newport Wafer Fab’ı satın almak için girişimlerde bulundu.Önümüzdeki haftalarda satışın tamamlanmasının beklendiği öngörülüyor.

Çin Avrupalı yonga üretcisini satın aldı

40 Yıllık Şirketi Satın Aldılar!

Yaklaşık 40 yıldır yonga üretimi işinde ve 200 mm plaka üretiminde ülkede lider durumda olan Newport Wafer Fab Kuzey Galler bölgesinde konuşlu.Önemli yonga teknolojilerine sahip olmasının yanı sıra 40 milyon pounda yaklaşan borçları sebebi ile zor durumda bulunuyor.Çinli Nexpeia da 63 milyon pound ile teklifte bulunmuş.4 yıl evvel Infineon şirketinden tesisi satın alan Drew Nelson bu satıştan 15 milyon pound kar etmeyi planlıyor.

Newport Wafer Fab daha çok otomobillerdeki güç kaynağı uygulamaları için yongalar üretiyor.Daha hızlı ve verimli tümleşik yongalar üretimi geliştirmeye başladı.Drew Nelson bu bölümü NWF’den ayırarak ayrı bir girişim haline getirmeyi planlıyor.

İngiliz Hükümeti Karşı Çıkabilir!

İngiltere Çin Araştırma Gurubu başkanı Tom Tugendhat’ın hazırladığı rapora göre 200 mm plaka üretiminin ve yonga teknolojilerinin bir Çin varlığı tarafından satın alınmasının güvenlik riskini oluşturabileceği belirtiliyor.Tugendhat satın alımın Ulusal Güvenlik ve Yatırım Kanunu çerçevesinde değerlendirilmesini istiyor.Bu kanuna göre teknoloji şirketlerinin güvenlik riski oluşturabilecek yabancılar tarafından satın alınması engelleniyor.Ayrıca bir İngiliz hükümet sözcüsü de gerekirse kanun gücünü kullanacaklarını ifade etmiş.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: