ÇÖREKOTUNUN FAYDALARI VE ZARARLARI

Çörekotu;yıllık bir otsu bitkidir ve tohumlarından çoğalmaktadır.Çörekotunun tohumunda;yağlar,karbonhidrat,albumin gibi bir çok besin maddesi ve doymamış yağ asitleri bulunur.Ayrıca az miktarda;B1,B2,B6,Demir,Kalsiyum,Magnezyum,Çinko,Selenyum ve Amino asitler de yer almaktadır.

Tarih boyu tıb alanında kullanılmış olan çörekotu;günümüzde de salatalarda sos olarak ve poğaça-börek gibi hamur işlerinde süsleme ve baharat olarak kullanımının yanı sıra,hastalıklara karşı koruyucu olarak da tüketilmektedir.

Çörekotunun Faydaları

-Öksürüğe iyi gelir,

-Baş ağrısını hafifletir,

-Romatizmal hastalıklara faydalıdır,

-Diyabete karşı faydalıdır,

-Sindirimi kolaylaştır,

-Egzama,sedef gibi cilt hastalıklarına iyi gelmektedir,

-Alerjilere karşı faydalıdır.

Çörekotu Zararları

-Gebelikte kullanımı riskli olabilir,

-Tansiyon düşürücü etkisinden dolayı dikkatli kullanılmalı ve tansiyon ilaçları ile beraber kullanılmamalıdır.

Çörekotu Nasıl Kullanılır?

Poğaça ve yemeklerde baharat olarak kullanılan çörekotu,çay olarak ve yağ olarak da tüketilebilmektedir.

Çörekotu Çayı Tarifi

Bir su bardağı kaynamaya yakın sıcak su içerisine bir yemek kaşığı kadar ezilmiş çörek otu konulur ve 8-10 dk kadar demlendirilir.İstenirse,bal veya nane ile tatlandırılabilir.

Çörekotu Yağı Yapımı

Aktarlarda, şişelerde hazır bulunan veya göz önünde sıkılarak şişelenen çörekotu yağı,rahatlıkla bulunabileceği gibi evde de kolaylıkla yapabilir.

200ml’lik kuru bir şişenin içerisine öğütülmüş çörekotu tohumları konulur ve üzerine şişenin ağızına kadar zeytin yağı doldurulur ve kapağı kapatılarak bir hafta bekletilir.Beklenilen bir hafta içinde,günde birkaç kez şişe çalkalanır ve kullanmadan bir gün önce tortusunun çökmesi için beklenilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: