Doğum Ve Ölüm Arası:Yaşam

Yaşamımız boyunca temennimiz her şeyin yolunda gitmesidir.Değil mi?İyi bir iş bulmak,maddi zorluk yaşamamak,aile kurmak,mutlu olmak.Çoğu kişinin temenni ettiği şeylerdir.Bir yere giderken bile temenniler ile yolcu edilirsiniz.yolcu eden ”işiniz rast gelsin!” , ”hadi dikkatli,dikkatli gidin.Dikkatli ,dikkatli dönün!” vs. diyerek yollar sizi.

evden çıkmak

Yazının başlığından dolayı yaşamı anlatacağımı düşünmüş olabilirsiniz ama ben yaşamın bir parçası olan ölüme de değinmek istiyorum.Ölüm;hiç beklenmedik anlarda kişinin karşısına çıkar.Ya kişinin kendisi için gelir,ya da kişinin bir sevdiğine…Ancak yapılacak hiç bir şey yoktur.Ne bir saniye fazla,ne de bir saniye az yaşayabilir.

mezarlık

Hayvanlar için olsun,insanlar için olsun ölüm her an burnumuzda aslında.Dün 8 aylık olan hamile bir kedinin araba kazası sonrası öldüğüne şahit oldum,yavruları ile birlikte öldü.O zaman sadece şunu düşündüm.Ölüm gerçekten çok yakın ve genç,yaşlı,hayvan,insan demeden herkesi götürüyor.O kedi gibi can çekişerek,kanlar içinde veya acı çekmeden küt diye.Nasıl öleceğimizi bilemeyiz.Ancak bildiğimiz şey eğer kişi müslüman ise ölürken çekilen acının günahlara kefaret olduğu.Acı çekmemek için daha az hatta hiç günah işlememek için çabalamalıyız.

hamile kedi

Çoğu insan ömrünün uzun olması için dua eder 100 sene bile çok geliyor hepimize.Ama bu dualarda sonsuz Dünya’yı unutuyoruz,sanırım…Önemli olan 100 sene yaşamak değil,yaşadığın zamanı iyi değerlendirmektir.Yok ”60 yaşına geleyim,namaza başlarım.”,yok ”yaşlanıyım örtünürüm” gibi düşünceler ile yaşamımızı geçiştirmeye çalıştığımızın farkında bile değiliz.Yarın ölmeyeceğini nereden biliyorsun ki? Belki 1,belki 24 saat ömrün kaldı.

yaşlı teyze

Farkındayım;yazı biraz kısa oldu.Ancak anlatmak istediğimi herkes anladı sanıyorum. 🙂

rip

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: