DSÖ, Covid-19 salgınının sona erdiğine dair artan bir algıdan endişe duyuyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip Corona virüs (Covid-19) aşı çalışmalarındaki gelişmelerle tünelin ucundaki ışığın görüldüğünü belirtti, Fakat ” DSÖ, Covid-19 salgınının sona erdiğine dair artan bir algıdan endişe duyuyor.” dedi.

Ghebreyesus,Dsö isviçre’de video konferans şeklinde basın toplantısı düzenledi.

Dünya sağlık örgütü önderliğinde yürütülen Covid-19 Aşıları küresel erişim programı’nı nisan ayında başlattıklarını anımsatan Ghebreyesus,şimdiye kadar 189 ülkenin bu programa katıldığını aktardı.Son günlerde covid-19 aşı çalışmalarında arka arkaya gelen müjdeli haberlere ilişkin,”Aşıların piyasaya çıkmasıyla birlikte dünya çapında eşit bir şekilde dağıtılmaları gerçekten önemli” dedi.

Dünya Bankası,Unıcef gibi ortaklarıyla 100 ülkeye aşı alt yapısı ve hazırlıkları için yardımcı olmayı ve tüm ülkelere aşılama hazırlıklarını tanımlama çağrısında bulundu.

Ghebreyesus”Covid-19 Salgınının Hala Uzun Bir Yolu var”.

Virüsün bazı ülkelerde halen hızlı bir şekilde yayılmaya devam ettiğini ve bunun da sağlık çalışanları üzerinde aşırı bir yük oluşturduğunu belirtti,Tünelin ucudaki ışığın göründüğünü söyleyen Ghebreyesus buunla beraber insanları rehavete kapılmamaya davet etti.

Dsösalgının sona erdiğine dair artan bir algıdan endişe duyuyor.Covid-19salgının hala uzun bir yolu var ve önümüzdeki günlerde liderler ve vatandaşlar tarafından alınan kararlar hem virüsün kısa vadede seyrini hem de bu salgının nihayetinde nezaman sona ereceğini belirleyecek dedi.

Dsö bilim heyetinden başuzman ise aşı çalışmalarıyla ilgili 2021’in ilk çeyreğinde Covax vasıtası ile dağıtılmak üzere 500 milyon doz aşı tedarik etmeyi umduklarını söyledi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: