Evde Civ Civ/Ördek Bakımı! Tüm Püf Noktaları İle!

Her çocuk evinde bir evcil hayvan olmasını ister,fakat genellikle aileler buna karşıdır.Kedi,köpek gibi hayvanlardan tüy dökülmesi nedeni ile ebeveynler istemez.Ama yılın bu zamanlarında çocuğunuzla pazara giderseniz büyük ihtimal ona iki tane civciv yada ördek almadan dönemezsiniz.Çünkü civciv ve ördeklerin pazarlara çıkmasının tamda vakti!Peki,ağlamalar zırlamalar sonrasında aldığınız bu civciv ve ördeklerin lerin bakımını nasıl yapacaksınız?!Madde madde gidelim.

civ civler

Evde CivCiv Nasıl Bakılır?/Ördek Evde Nasıl Bakılır?

•Yeni alınmış mink civcivler ne yer?/Küçük ördek neyle beslenir?

Küçük civcivleri evde nereye koymalı?Küçük ördekleri evde nerede tutmalı?İlk olarak bulabildiğiniz en yüksek ve içi geniş karton kutuyu alın (Yüksek olması önemli!Özellikle ördekler daha çabuk kutudan çıkmayı öğreniyorlar) ve içerisine uygun ebatlarda gazete döşeyin. (Gazeteyi katlayarakda koyabilirsiniz.) Yedikten ve su içtikten hemen sonra çıkardıkları için,günde 1 kez gazeteyi değiştirebilirsiniz.

yavru ördek

•Civciv/ördeklerin yemeği neye konur? Yem ve su kabı olarak,civcivler için çay altlığı veya kavanoz kapağı tercih edebilirsiniz.Fakat ördeklerin ağzı daha uzun olduğu için yeme içmede zorlanabiliyorlar,bu nedenle daha yüksek bir kap tercih etmenizi öneririz.Civciv ve ördeklerinizin uyuduğu kutuya yem ve sularını koymayın!Doyduklarını bilmedikleri için fazla yemekten ölebilirler.Su kabını döktüktükleri veya suyun içine girdikleri için sularını da uyudukları yattıkları kutuya koymayın.Civcivlerin ayağına su deyse ölür der büyüklerimiz!Civciv ve minik ördeklerin su ve yemlerini koymak için başka bir kutu ayarlıyabilrsiniz.Veya ara ara kutu dışına gezdirmek için çıkardığınızda bir köşeye su ve yemleri koyup gezerken su ve yem ihtiyaçlarını gidermelerini sağlayabilirsiniz.

yem yiyen civ civler

•Civcivlerim/ördeklerim üşüyor ne yapmalıyım? Üşüyen hayvanlarınız için;kutunun bir köşesinden varsa masa lambası sarkıtarak ısıtabilirsiniz,sakın bu yöntemi gece kullanmayın yanabilirler.Masa lambanız yoksa kutuda bir delik açıp ordan ampul geçirip içeriyi ısıtabilirsiniz.İkinci yöntem (-ki bunu bizde kullanıyoruz civciv ve ördeklerimiz için :))Bir kavanoza su kaynatıp kutularına koyabilirsiniz,minik civciv ve ördekler sıcak kavonoza yaslanarak ısınır ve sıcak dururlar.Kavonozdaki su soğuduğunda tekrar ısıtmayı ihmal etmeyin. (yanarlar diye tereddüte düşmeyin)

üşüyen civ civler

•Söylemeyi unuttuğum bir konu var. Civciv/ördeklerin doyduğunu nasıl anlarız? Civciv veya ördeklerinizi yemekle başbaşa bırakmayın!Doyduklarını bilmediklerinden çok yedikleri zaman ölebilirler.Kursakları dolduğu zaman yemlerini çekebilirsiniz.Civciviniz çok yediğinde su içmeden bırakmayın yemlerden sonra susayacaklardır ve susuzluktan ölebilirler.Ördeklerin genellikle böyle bir sorunu yok çünkü suyu çok seviyorlar.Yemek arasında da olsa içiyorlar.

civ civ

•Civciv ve ördekleriniz sürekli ötüyorsa ne yapmalı?Öncelikle civcivleri tek almayın,en az iki civciv alınması gerekir.Ötmelerinin en büyük sebebi yalnız olmaları olabilir. Yada civcivler/ördekler aç ve susuzsa doyurmalı,eğer değillerse de gezebilecekleri,güneş alabilecekleri bir yere çıkarmalısınız.Ve ya annelerinden erken ayrılmış olabileceklerinden onları kucağınıza alıp ilgi gösterip ,eliniz ile ısıtmayı deneyebilirsiniz.Sizi anneleri yerine benimseyeceklerdir.

öten ördek

•Büyüyen civciv ve ördekleri ne yapmalı?Civcivlerinizi sağlıklı bir şekilde büyüttünüz ve piliç oldular artık evde bakılamayacak hale gelirler.Onlar için evden ayrılma vakti gelmiştir.Eğer tavuk ve horoz bakan bir komşunuz varsa,yada köyde yaşayan bir akrabanız varsa ona teslim edebilirsiniz.Ördekler eve geldikten yaklaşık 2-3 ay sonra günde yarım saat bir leğende yüzmeleri gerekir.Onlarda büyümüş olurlar bakabilecek yeriniz varsa (Bahçe,balkon,teras vs.) bakabilirsiniz.Yoksa yine ördek besleyen bir yakınınıza verebilirsiniz.

yüzen ördek

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: