GÜL NEDİR?GÜLÜN KULLANIM ŞEKİLLERİ VE FAYDALARI NELERDİR?

Gül

Gül Nedir?

Sevgi ve güzellik kavramları ile bağdaştırılan gül;çok yıllık dikenli çalı,ağaçcık veya tırmanıcı,çok çeşitli türleri olan genellikle kışın yaprak döken hoş kokulu bir bitkidir.Yoğun dikenli,yeşil renkli gövdesi ve beyaz,pembe,sarı,turuncu,kırmızı gibi çeişitli renklerde çiçekleri bulunur.

kırmızı sarmaşık gül

Gül Bitkisinin Kullanım Alanları Ve Faydaları:

Gül Suyu; mutfaklarda genellikle tatlılarda kullanılır.Kozmetik olarak da tonik olarak kullanılan gül suyu,cildi nemlendirir.Yaraları temizlemek için kullanılır.Ağızda gargara yapıldığında,hafif yaraları iyileştirir ve ağız kokusunu güzelleştirir.

gül suyu

Gül reçeli ; lezzeti ile kahvaltılarda tercih edilen gül reçeli, aynı zamanda mide ve bağırsaklar için faydalıdır.

gül reçeli

-Gül yağı; aromaterapik etkileri ile stresi hafifleten gül yağı,ağrı kesici özelliği,solunum yolu rahatsızlıkları tedavisi ve cilde olan faydaları gibi sağlık ve kozmetik alanında pek çok faydası bulunmaktadır.

gül yağı

Gül çayı ; gül çiçeğinin kurutulmuş yapraklarının demlenmesi ile yapılan çaydır.Vücudu toksinlerden arındırmak,terlemeyi azaltmak gibi faydalarının yanı sıra stresi azaltarak rahatlatır.

gül çayı

Dekoratif amaçlı kullanımı ; gül,hoş kokusu ve güzelliği ile aşkımızı ve sevgimizi ifade etmek için hediye seçimlerimizin başında gelir.Yaş veya kuru olarak vazomuzda güzelliği ile süs olarak kullanılır.Yaş ve kuru çiçek yaprakları tabak,yatak,masa ve küvetlerde dekor amaçlı kullanımının yanı sıra yollara da serilir.😉

gül demeti

Gül banyosu; gül çiçeğinin yapraklarının banyo suyuna konulması ile yapılır.Yorgunluğu giderir,vücudu dinlendirir.Cildi nemlendirir ve yumuşatır.

gül banyoo

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: