HAFTA SONU KARANTİNASI

Karantinaya Hazır mıyız?

Vakaların artışı ile devletimizin almış olduğu tedbirlerin başında gelen,hafta sonu karantinaları bir süredir tekrar hayatımızda……Bir çok insanın hayallerini süsleyen,iki gün evde yatıp tatil yapma isteği,devletimizin belirlemiş olduğu zorunlu sokağa çıkma yasağı(haftasonu karantinası) tedbirleri ile gerçekleşmektedir. Fakat hayali gerçekleşen insanımız psikolojik olarak hapis algısı içerisine girerek,keyiflenmek yerine strese girmektedir!Bunun sonucunda karantinayı nasıl geçireceklerine dair farklı arayış içine girmektedirler.

Haftasonu karantinasına saatler kaldı!Bir çok kere tecrübe ettiğimiz karantinalar artık pandeminin ilk karantinalarında ki gibi endişe ve paniğe sebep olmuyor artık.Hastalığın bulaşma hızını kesmek için uygulanan ilk karantinalarımızda,ülkem insanımın ilk kez karşılaştığı, şaşkınlık ve panik ile ,hastalık bulaştırma hızını daha da arttırabileceği uzuun alışveriş kuyrukları yok artık!Karantina öncesi,daha önce yaşamışlığın vermiş olduğu tecrübe ile kuyruklar azalsa da yine de;çarşı,pazar ve marketlerimizde hatırı sayılır bir yoğunluk mevcut!

Karantina Alışverişi

Bu akşam,saatler sonra başlıyacak olan ve İki günü kapsayan ,ülke genelinde uygulanacak olan,hafta sonu karantinasında;yasağın her sektörü kapsamaması ülkem insanı için rahatlatıcı bir etken.Temel yaşamsal gıdalarımızı temin edebileceğimiz market,fırın gibi işletmelerin açık olması,ihtiyaç duyduğumuzda ,acil olan ihtiyacımızı,yürüme mesafesindeki en yakın işletmelerden karşılamamıza fırsat verilmesi gibi izinlerden dolayı,2 günlük haftasonu karantinasına girerken çok paniğe gerek olmadan rahat,sıradan bir alışveriş yapmamız yeterlidir.

Eğer haftasonu ekmeğiniz biterse,aç kalmayacak,ekmeğinizi rahatlıkla alabilecek,ekmek almaya gitmişken marketten diğer ihtiyaçlarınızı giderebileceksiniz.Bunun için karantina öncesi stok yapmaya gerek yok!

Karantina Alışveriş Listesi Ve Alınanlar İle Yapılabilecekler:

1-)İki günlük ekmeğinizi evden çıkmak istemiyorsanız,hesaplayın alın deriz 🙂

2-)Yemek yapmak için temel ihtiyaç olan yağ,tuz,patates,soğan ve benzeri gıdalarınızın kontrolünü yapın!Evinizde yeterince mevcut değil ise alışveriş listenize ekleyin!

3-)Tuvalet kağıdı :),sabun,diş macunu,bulaşık deterjanı vb. hijyen malzemelerinizden eksik olanları temin edin!

4-)Evcil hayvanınızın kum,mama vb. ihtiyaçlarının en azından haftasonu yetecek kadar olduğundan emin olun!

5-) Patlamış mısır:Eğer karantinada pijamalarınızı giyip hoş bir belgesel eşliğinde rahatlamayı planlıyorsanız,patlatmış olduğunuz mısırlar,keyfinize eşlik edebilir.

6-)Fındık,fıstık,çerez:Ailecek eve kapandığınız iki gün içerisinde,aile fertleriniz ile bir araya gelip,çerezler eşliğinde hoş sohbetler edip,aile bağlarınızı güçlendirme fırsatı yakalamış olursunuz.

7-)Un,şeker,yağ,kabartma tozu ve vanilya:Evimize mis gibi kokular yayarak,hem kokusu hemde tadı ile tatlı kurabiyeler ve kekler yaparak,hem yaparken güzel vakit geçirebilir hemde ara atıştırmalığı olarak çayınızın yanında afiyet ile tüketebilirsiniz.😋

8-)Bitki çayları:Sıcak bir bitki çayı hazırlayıp afiyet ile yudumlarken,kitabınızı okuyabilir ve hastalıklara karşı direncinizi arttırabilirsiniz.

9-)Sıcak çikolata-sahlep:Sıcak bir kupa sahlep veya sıcak çikolata ile rahatlayabiilirsiniz.

10-)Türk kahvesi:Günün belli aralıklarında yapacağınız bir fincan bol köpüklü türk kahvesi ile zindeleşebilirsiniz.(2-3 fincanı geçirmemeye özen gösterin.😉)

11-)Çekirdek:Şahsım adına söylemeliyim ki,karantinamın olmazsa olmazları arasındadır.Hem bütçeye uygun olması ile,hemde içinde ki vitaminlere değinmeden,bilimsel kanıtlanmışlığı varmıdır bilmiyorum ama şahsımca kanıtlanmış olan,strs giderici özelliği ile hem tek tek soymuş olduğumuz çekirdekler ile vücudumuzu vitamin ile besleyip,hem can sıkıntımızı giderip,hem ağzımızı şenlendirip,hemde yaşadığımız stresi azaltabiliriz.Yanlız çok fazla yemeniz sonucunda biraz kilo alabilir veya yağlı bir cilde sahip iseniz sivilcelenebilirsiniz,abartmamakta fayda var.(birde bağımlılığa sebebiyet verebilir:) .)

12-)Son olarak karantinaya saatler kala yine marketlerin baş köşelerinde yerini almış olan ilk karantinada meşhur olmuş o mağlum tatlı atıştırmalık,LUPPO:”Lupposuz yaşayamam” replikleri ile gündem olan ve özellikle her karantinada akıllara gelen ‘luppo’ artık bir karantina klasiği. 😋

NOT:Eğer listedeki herşey tamam ise karantinaya hazırız demektir!!!✊

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: