K-POP/K-DRAMA MASUM MU?!

Kore Bayrağı

K-Pop yıldızları ve drama dizileri ile tüm dünyanın ilgisini çeken Kore Dalgası Ülkemizde de giderek büyüyor! Güney Kore film,müzik ve tv dizilerinin fanları ülkemizde de bi hayli fazla!

K-Pop Nedir?

k-pop

K-Pop;pop,rock,hip hop,R&B ve elektronik müziğin birleştirildiği,yeni tür Kore müziğinin terimi olarak ifade edilebilir.K-Pop un çıkışı 90’lı yıllara dayansada,bugün kü hali ile popülerliği 2000 li yıllarda olmuştur.K-Pop guruplarında;gurup üyelerinin,şarkı ve dans hareketleri ile uyumu son derece önemlidir.K-Pop kültüründe;gurup üyelerinin kişiliği,moda,kareografi ve şarkılar bir bütün gibi yansıtılır.

k-pop

K-DRAMA/KORE DİZİLERİ

kdrama

Açılımı Korean Drama olan K-Drama,kore dizilerine verilen addır.Kore dizileri,ortalama 16’lık bölümlerden oluşur.Romantik komedi ağırlıklı olarak,hemen her kategoride;aksiyon,romantik,bilim kurgu,dram,macera,korku türlerinde film ve diziler yayınlanmaktadır.Çeşitli internet sitelerinden alt yazılı olarak rahatlıkla bulunup izlenebilmektedir.Kore dizelerinin oldukça fazla takipçisi bulunmaktadır.Kore dizi yıldızlarının fanları sosyal medya hesaplarından da hayranı oldukları yıldızları takip etmekte ve yeni yayınlanan dizilerden haberdar olmaktadırlar.

k-k-k

Kore Dizilerine İlginin sebebi ne?

K-Drama fanlarının çoğunluğunu bayanlar oluşturmaktadır.Kore dizilerinin diğer bir izleyici kitlesi ise gençlerden oluşmaktadır.

K-Dramada işlenen;esas kız,esas oğlan konusu Türk dizi ve filmlerine benzerliği ile Türk izleyicilerine yakın gelmektedir.Ayrıca;Güney Kore ile olan tarihsel ilişkiler dolayısı ile Koreliler’e sempati duyulmaktadır.Türk kültürü ile Güney Kore kültürü arasında birbirlerine benzer özellikler bulunduğunu düşünen izleyiciler,Türk aile yapısı ile Kore insanının aile yapısını birbirine yakın bularak K-Dramayı tercih etmektedir.

k-pop k-darama

Kore dizilerinde; önem verilen saygı,adab ve geleneklerine olan bağlılıkları Türk izleyicisi tarafından takdir görülen ayrıntılardır.Ev içerisine girerken çıkartılan ayakkabıların yerine giyilen,ev terlikleri ve yerde oturma alanları da Türk izleyicisinin yakın bulduğu benzerlikler arasındadır.

yer sofrası

Kore Dizileri ve K-Pop Masum mu?

Son yıllarda Batıdan,Uzak Doğu’ya yönelen gençlik;batı filmlerinde bulunan şiddet ve ahlaksızlık nedeni ile;K-Pop ve K-Drama gibi Güney Kore yıldızlarını ve Güney Kore yapımlarını tercih etmektedir.

Ülkemizde,daha çok tercih edilen Güney Kore yapımları son zamanlardaki sansasyonları ile tartışılmaya başladı!Gerçekten de film ve dizilerde yansıtılan Güney Kore aile yapısı ve kültürü,Ülke kültürümüze ve aile yapımıza yakın mı?Kore dizileri ve K-Pop masum mu?

K-Pop yıldızlarının birbiri ardına gelen şüpheli ölümleri,yıldızların hayranlarını üzdüğü kadar,ebeveynleri de endişelendirmektedir.Kore yayınlarında ilk göze çarpan aktörlerin genellikle birbirine benzemekte olduklarıdır.Genetiğin getirmiş olduğu benzerlikler olsada,estetiğin payını unutmamak gerekir.Bir diğer özellik genç ve pürüzsüz görünümleri.Bu özelliği de genetiklerine bağlamak mümkün olsa da ülkede ki estetik oranları hesaba katılacak olursa,yıldızlar için bi hesap gerekmediği gayet açık!

ceket

Kore dizileri ve K-Pop masum mu?Sorularında göze çarpan Bir diğer unsur ise şüphesiz ki; sosyal medyada da tartışmalara sebep olan,kadın ve erkeklerin birbirlerine benzerlikleri!Medyada da konu olan Kore yapımlarının cinsiyetsizlik tehlikesi saçtığı görüşünü,karşıdan anlıyabilmek mümkün.Fakat çok içine girilmiş ve sürekli Kore yapımlarına maruz kalınmış ise bu durumun fark edilmesi kolay olmayabilir.Kızların giyinişleri (çok mini etekleri hariç😐)ceket vs.erkek kıyafetlerine benzerken,erkeklerin delikli,modelli tişörtleri ve dar taytları ile kızların giyimlerinden pek ayrılmamaktadır.Kızların saçları kısa olunca kimin kız kimin erkek olduğunu mini eteğin haricinde anlamak zorlaşabiliyor.

Bir diğer etken;aile yapısı.Aileye,büyüklere ve saygıya çok önem verildiği gösterilen dizilerde,aslında çok da aile yaşantısına rastlamak mümkün değil!Gece yarılarında dışarılara istediği vakitlerde çıkılabilen,aileden ayrı yalnız başına veya arkadaşlarla beraber evlerde kalınabilen ve gençlerin kafasına göre yaşayabildiği aile otoritesinin çok da ortalarda görülmediği dizilerde,çok nadir görülen bir şey ebeyn ve aile!

babet çorap

Kore dizilerive K-Pop masum mu?Sorusunda dikkat çeken diğer özellik;kız erkek rollerindeki karışıklık!Her film ve dizi de rastlanılmasa da çoğu film ve dizilerde kadının korumacı,güçlü erkeğin ise daha pasif kızlardan dayak yiyen güçsüz vs rollerine ratlamak mümkün!Bu gün garibimize giden bu durum yavaş yavaş normalleşme aşamasına geçmeye hazırlanıyora benziyor. Ne de olsa da bi zamanlar maço erkek kavramı ile hayat bulan Türk erkeği imajının,yıllar içinde bakımlı,metroseksüel ve en son aşamada tayt pantalon ve babet çorap giymiş aşamalarına alışılmış durumda.Bi 30-40 yıl öncenin erkeklerinin babet çoraba bakışı ne olurdu acaba😁 ?😉🤐

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: