Kanuni Sultan Süleyman’ın Portresi İngiltere’de Açık Arttırmada 350 Bin Sterline Satıldı!

İngiltere’de Müzayede evi Sotheby’s’in yaptığı açık arttırmada Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın portresi masraflarla birlikte 434 bin sterline (yaklaşık 5 Milyon Lira) satıldı!

İngiltere’de müzayede evi Sotheby’s’in yaptığı açık arttırma Online ve telefon üzerinden gerçekleşti.Yerel saatle 10.30’da (TSİ 12.30) başladı.60 bin ila 80 bin sterlin’den satışa sunulan portre,verilen tekliflerle fiyatı artarak 350 bin sterline alıcı buldu.Alıcı vergileri ile beraber 438 bin sterlin (yaklaşık 5 milyon TL) ödeyecek.

Kanuni Sultan Süleyman’ın bakır çerçeveli portresi

Portrede Kanuni Sultan Süleyman’ın 43 Yaşında Olduğu Tahmin Ediliyor

İtalyan Ressam Cristotano Dell Altissimo tarafından bakır çerçevesi ile beraber 44,5’ye 39,8 cm boyutlarında olan portrede Kanuni Sultan Süleyman’ın 43 yaşında olduğu tahmin ediliyor.Portrenin Kanuni Sultan Süleyman’ın Irak’ta Safevileri ve Preveze Deniz Savaşı’nda Haçlı donanmasını mağlup ettiği zamana denk geldiği düşünülüyor.

Shotbey’s’den yapılan açıklamada portrenin 19. yüzyıldan beri Fransız bir ailede olduğu belirtildi.

Kanuni Sultan Süleyman Portresi Satıldı!

Mihrimah Sultan’ın Portresi 60 bin sterline satıldı!

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’ın 16. yüzyılın sonları ile 17.yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilen portresi de 60 bin sterline satıldı.Portrenin çok nadir bir eser olduğu değerlendiriliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: