KARANTİNALARI AVANTAJA ÇEVİRMENİN YOLLARI!

Bütün dünyayı sarsan pandemi ile birlikte,tüm dünyada uygulanan karantinalar ile evlerimize kapandık!Devletlerin uyguladığı zorunlu karantinalar ile belirli yaş kısıtlaması ve belirli günler ve belirli saatler uygulamaları dahilinde dışarı çıkabiliyoruz.Hastalıktan kaynaklı karantinalar veya şahsi tedbir karantinaları ile artık vaktimizin hemen hemen tümünü evde geçirmekteyiz.

Alışkın olmadığımız ,bu yeni hayat tarzına uyum sağlamakta zorlanmakta ve arayışlar içine girmekteyiz.Çoğu zaman tüm gün evde olmaktan sıkılmakta,sürekli aynı şeyler etrafında dönüp durarak bunalmaktayız.Okulların,kahvehanelerin,insanların toplandığı ,birçok insanın hayatının merkezi sayılan yerlerin ne zaman açılacağı ve normal hayat düzenine ne zaman geçileği bilinmemekte ve henüz çok uzak görülmektedir.

Karantinanızı Avantaja Çevirin!

Hayatımızın merkezinin dışarıdan eve dönmüş olduğu,hemen tüm vaktimizi geçirdiğimiz evlerimizde,endişe duyarak veya sıkılarak oturmak yerine bu durumu fırsata çevirmemiz mümkün.!

Evde Yapılabilecekler Listesi:

-Öncelikle;durumu kabullenin.Hayatınızın merkezinin eviniz olması o kadar kötü bir durum değil!Evlerimiz en doğal olduğumuz ve rahatlayabildiğimiz mekanlardır.Evde sıkılmak zorunda değilsiniz,evinizde olduğunuz için şükredin!

-Sürekli ertelediğiniz evin tadilat,bakım işlerini yapabilirsiniz

-Sizi rahatsız eden fazlalıkları ayıklayıp,evinizde ferahlık elde edebileceğiniz vaktiniz var.Fazlalıklarınızdan kurtulun!

-Evinize dip köşe temizlik yapıp rahatlayın

-Görmezden geldiğiniz dolap ve çekmece düzeninizi yapabilirsiniz.Kullanmadığınız,kalabalık eden kıyafet ve eşyalarınızı kaldırın.Çekmece içi, fatura,makbuz vb evraklarınızı dosyalayın!

-Bol bol kitap okuyun ve kendinizi geliştirin

-Sağlıklı beslenmenize dikkat edin ve bitki çayları ile rahatlayıp,stresinizi azaltın ve bağışıklığınızı güçlendirin

-Kendinize belirli bir plan kurun ve disiplinli olun!Yatma ,kalkma saatleriniz düzenli olsun ve erken yatıp erken kalkarak enerjinizi yüksek tutun!

-Spor yapmayı ihmal etmeyin!Günde en az yarım saat egzersiziniz olsun.Hiç olmazsa,açma-germe-esneme hareketlerini yapın.

-Ailenizle bol bol muhabbet edin,gülün,söyleşin.Ayrı odalara kapanıp birbirinizden uzak kalmayın.Evde olduğunuz bu günlerde aile bağlarınızı güçlendirin.

-Tv ve internette geçirdiğiniz vakitleri azaltın.Faydasız dizi-film veya yararınıza olmayacak şeylerle zamanınızı boşa geçirmeyin.Araştırma yaparak,bilgi edinerek internette geçirdiğiniz zamanın kalitesini arttırabilirsiniz.

-Arada uzanıp birşeyler izleyerek rahatlayın.Çok sıkılırsanız ve kendinizi yorgun,bıkkın hissederseniz,uzanıp bir belgesel izleyin ve gevşeyin.Evde çok zamanınız var,kendizi çok sıkmayın!

-Bir türlü vakit bulamadığınız işlerinizi toparlayacak vaktiniz var.Fırsat bulamadığınız işlerinizi toparlayın.

-Hep hayalini kurduğunuz ama vakit bulamadığınız veya kendinize güvenip ,cesaret edemediğiniz hobilerin tam zamanı!Bol bol zamanınız var.Evde durduğunuz bu vakti fırsata çevirin ve başlayın.Kaybedecek birşeyiniz yok,en azından denemiş olursunuz.

-Hayatın koşuşturmacası içerisinde, duyamadığımız iç sesimize kulak verebiliriz.Sessiz sakin bir şekilde kendimize ,dinlenmeye vakit ayırabilir,camdan izlediğimiz gökyüzünün muhteşem manzarası ile rahatlayabiliriz.Kendi içimize dönerek hayatımızın anlamı üzerinde düşünebilir ve kaçmış olduğumuz, kendimizle tanışabiliriz!Dünyada neden varolduğumuz üzerinde düşünebilir,varlığımızı keşf ederek,hayat yolculuğumuzu anlamlandırabiliriz!

-Bir evcil hayvan sahiplenebiliriz.Evimizde yeni bir oyun arkadaşına yer açabilir ve sıcak sevgi dolu bir arkadaşlık kurabiliriz

-Eş,dost,akraba ziyaretlerini ihmal etmeyelim!Ziyaretlerine fiili olarak gidemesekte,telefondan arayıp seslerini duymayı, hal hatır sormayı ihmal etmeyelim.Arada bir görüntülü arayarak sevdiklerimizin yüzlerini görelim!

-Mutfak kültürümüzü zenginleştirecek vaktimiz var.Yeni tarifler deneyerek,mutfakta eğlenebilir ve lezzetli yemekler ile kendimizi ödüllendirebiliriz.😋

-Balkon,teras,bahçe düzenlemesi yapabiliriz

-Evinizin şeklini değiştirebilirsiniz.Evde eşyalarınızın veya odalarınızın yerlerini değiştirerek,evinize farklı bir hava verebilirsiniz.

-Tarzınızı değiştirebilirsiniz!Evde bulunduğunuz süre içerisinde,özendiğiniz ama cesaret edemediğiniz ;saç kesimi,giyim tarzı vb değişiklikleri rahatlıkla deneme imkanınız var.😉

-Kişisel bakımınızı ihmal etmeyin.Kendinizi şımartın!Maskeler ,ayak banyoları vb. bakımlarla arada kendinizi şımartın.🤗

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: