KARDA OYNAYAN ÇOCUKLAR İÇİN ANNELERİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK BİR KAÇ TAVSİYE

Havanın soğukluğuna karşı lapa lapa yağan karın güzelliği herkes için hayranlık uyandırıcıdır.Büyük küçük herkes yağan kara deymek ve oynamak ister.Bu eğlenceyi en çok sevenler de şüphesiz ki çocuklardır!

kar kelebek

Tabi çocuklar; oyun sevgisi, arkadaşlardan ayrılamama ,kar biterse gibi düşünceler ile üşümelerini unuturlar ve soğuğa veya ıslanmalarına aldırmadan oynarlar.

Annelerde çocuklarının hasta olma endişesi ve çocukların ıslanması ve kıyafet yetiştirememek gibi bir takım sorunlar ile karşı karşıya kalırlar.Anneler bir taraftan çocuklarının gönlünce karda oynamasını ve mutlu olmasını isterken bir taraftanda çocuklarının soğuk hava da üşütüp hasta olmasından endişe duyarlar.Diğer taraftan sürekli ıslanan kıyafetleri yıkama ve soğuk havada çamaşır kurutma zorluğundan yetişmeyen kıyafetler ile uğraşmak anneleri sıkıntıya sokar!

karda üşümek

Çocukların Soğuk Havada Gönlünce Oynayabilmesi İçin Annelerin İşini Kolaylaştıracak Bir Kaç Tüyo:

-Çocuklar lapa lapa yağan karda oynamayı çok severler ve vaktin nasıl geçtiğini anlamazlar,oyun oynarken de üşüdüklerini hissetmezler.Sokağa çıkmadan önce çocuklar ile anlaşmak ve yarım saatlik veya 1 saatlik oyunlar oynamaları konusunda anlaşarak sokağa çıkmaları sağlanırsa eve gelmeleri kolaylaşabilir.Gün içerisinde ara ara yarım saatlik veya bir saatlik sokağa çıkıp eve gelmeleri çocukları karın keyfini çıkardıkları konusunda ikna edecektir.Sık sık eve gelip üst değiştirip ısınmaları da hasta olmalarını engelleyecektir.

kar topu savaşı

-Kardan koruyan kar montları,tulumları,kar suyu geçirmeyen kar botlarıve su geçirmeyen eldivenler karda oynamak için en uygun kıyafetlerdir.Çocukların dışarı çıkarken giydikleri kıyafetleri kar korumasına uygun tercih edilmesi çocukları soğuktan koruyacak işinizi kolaylaştıracaktır.

çocuk kar kıyafeti

-Eğer kar hazırlığınız yoksa ve kar kıyafetleriniz mevcut değilse;alt eşortmanlarının veya pantalonlarının içine tayt giyilmesi daha sıcak tutacak ve ıslanmayı geciktirecektir.

kar kızak

-Kar için uygun eldiven ve ayakkabı yoksa;eldiven içi ve ayakkabı içerisine buzdolabı poşeti veya naylon bir poşet giyilmesi ıslaklığın tene nüfus etmesini engelleyecek ve üşütmeden koruyacaktır.

eldiven atkı

– Uzun süre sokakta durup karda oynayan ve üşeyen çocukların ayaklarının bir leğen içerisinde sıcak suya sokulması ve sıcak içeçekler bitki çayı,sahlep veya sıcak çikolata gibi içirilerek içlerinin ısıtılması da soğuk algınlığından korunmaları için alınabilecek önlemler arasındadır.

sıcak ayak

-Dışarıdan içeriye gelen çocuğun üst baş değişimi yapıldıktan sonra kıyafetlerini hemen yıkamayın soba-petek üstü gibi kuruyacak yerlere asarak kurutun.Karlı hava da çamaşır kurutmak zor bir iş!Gün içerisinde sık sık dışarı çıkan çocuğun her dışardan geldiğinde kıyafetlerini yıkamak ve kurutmak zor olduğu ve tekrar tekrar ıslatıp kirleteceği için her seferinde yıkamayın!Gün içerisinde kurutarak giydirdiğiniz kıyafetleri gece en son dışarı çıkmayacakları zaman duşlarını aldıktıktan sonra yıkayarak kıyafet yetiştirememe probleminden kurtulabilirsiniz.Önemli olan giydirdiğiniz kıyafetlerin kuru olması!Nasıl olsa giydikten saniyeler sonrasında ıslanacak ve kirlenecek 😉!Hem de gün içerisinde defalarca!

ayak izi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: