KENDİNİ KUŞ GİBİ HAFİF HİSSET!YÜKLERİNDEN KURTUL!

Tabii ki bahsettiğim ”yükler” fazla kilolar değil :)) Hafiflik ve ağırlık.Bu iki kelimeyi çoğu zaman gözle görülen bir şey olarak algılıyoruz.Fakat mecazi hafiflik ve ağırlığı unutuyoruz.

Hani genellikle yaşlı teyzeler derler ya “ayy göğüsüme bir öküz oturdu 🐂 içimde hep bir sıkıntı” 👵. İşte burada ki “oturan öküzler” içinde ki sıkıntıyı temsil ettiği için gerçek dışı yani mecazi bir kullanım oluyor.Biraz Türkçe dersini andırdı sanki 🙂 Ama manevi ağırlık tam olarak bu.

öküz

Birde “manevi hafiflik”e örnek verelim.

“Kuş tüyü gibi hafifledim.Havalar da uçuyorum!” bu sözü de hepiniz duymuşsunuzdur.Bunu 100 kilo olan biri de söylese 60 kilo olan biride söylese kimse garipsemez.Çünkü mecazi bir anlam taşıdığını herkes bilir.

kuş tüyü

Peki ya bu öküzleri oturdukları yerden nasıl kaldıracağız?Nasıl kuş tüyü gibi hafif olacağız?

Size fikir olması amacıyla 3 adet madde sıralayacağım.Tabii bu maddeler arttırılabilir. 🙂

1-)Sır Alışverişi Yapmayın!

Kimseden sır almayın,kimseye de sırrınızı vermeyin.Aldığınız sırrın büyüklüğü ve kendi sırrınızı paylaştığınız kişi ”birine söyler mi?” korkusu,sizi strese sokar.Öküzlerden bir türlü kurtulamazsınız.

sır vermek

2-)Fazla Gerilim Dizisi İzlemeyin?

Filmleri bir kere izlersiniz biter.Ancak diziler öyle mi?Her bölümün sonu en heycanlı,en atraksiyonlu yerinde sona erer.Tam “Ayy,ne yapacak acaba?Arkasını dönecek mi?Ne olur dönsüüünnnn” “Öldürecekmi ki kızı?” “Ameliyattan sağ çılabilecekmi?” diye sorulara boğulursunuz ve o anda bölüm biter.Haftaya kadar göğüsünüzde ki öküz ile beklersiniz yeni bölümü.

dizi izlemek

3-)Çok Yemek Yemeyin!

Yemeği yemeden önce “ayhh yesemmi kiiiii?” Amaaaann şimdi yiyeyim pazartesi günü kesin başlıyorum diyete!” “yok yaa bugün salı,pazartesiye çok var yarın başlıyım.” ”Ama evde ki abur cuburlaaarrrr! Onlar ne olacak. Abur cuburlar bitsin kesin başlıyorum!” diye kendi kendinizi avutursunuz.

Ama bir yere kadar idare eder o avutmalar…Yemeğe başladı mı dur durak bilmezsiniz.Homini gırtlak yemeye devam edersiniz.Yediğiniz bittikten sonra”hemende bitti.keşke yemeseydim.Yedinde ne oldu başın göğe mi erdi?!” Diye kendi kendinize kızmaya ve yediklerinizden dolayı pişmanlık duymaya başlarsınız.Hem mecaz hemde gerçek anlamda ağırlaşırsınız. :)) Bunun olmaması için yeterli ve sağlıklı beslenmelisiniz.Arada bazı kaçamaklar göz ardı edilebilir tabii. 🙂

Çok yemek

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: