KIŞIN KABIZLIKLA BAŞA ÇIKMA YOLLARI

Kışın getirmiş olmuş ağırlık ile beraber,hareketsizlik ve ağır beslenmenin de etkisi ile kabızlık problemleri de kış aylarında artmaktadır.Çok dillendirilmese de hemen herkesin sıklıkla yaşadığı bir durum olan kabızlık problemi,yaşayanlara çeşitli sıkıntı vererek rahatsızlığa sebep olmaktadır.

kabızlık

Kabızlık Nedir?

Kabızlık;bağırsak hareketlerinin normalden daha az gerçekleştiği,hayat kalitesini etkileyen bir sindirim problemidir.Her bireyde değişiklik gösteren tuvalete çıkma ve dışkalama süresi üç günden daha fazla olduğu zaman dışkıda sertleşme durumu oluşur.Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve dışkı da ki sertleşleme ile beraber dışkılama da güçleşir.

Kişiden kişiye değişiklik göstermek ile beraber genel olarak,haftada üç defadan daha az dışkılama yapmak kabızlık olarak tanımlanır.

klozet tuvalet kagıdı

Kabızlığın Neden Olduğu Rahatsızlıklar

İkinici beynimiz olarak kabul edilen ve ruh sağlığımızı da etkileyen bağırsaklarımızın problemi,bütün bedenimizi etkilemektedir.Kabızlığın genel olarak çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmadığı kabul görse de,kabızlık yaşayan insanların çeşitli sıkıntılar çekmesine sebep olur ve kabızlık geçtiğinde büyük bir rahatlama hissedilir.

-Kabızlığın süresi de oluşan rahatsızlığın boyutunu etkileyen bir faktördür.Kabızlık genel olarak bedensel bir ağırlık hissedilmesine sebep olur.

-Kabızlık hali halsizliğe sebep olabilir.

-Karın ağrısı ve şişkinlik

-Kabızlık ile beraber gaz problemleri yaşanması muhtemeldir.Kabızlığın şiddetine göre gaz probleminin de şiddeti değişebilir.Uzun ve ağır kabızlık dönemlerinde gaz sıkışması sadece bağısak ve karın değil baş,sırt bölgeleri gibi hemen bütün vücutta sancıya sebep olabilir.

sert dışkı

Kabızlığa Ne İyi Gelir?Kabızlıktan Nasıl Kurtuluruz?

Kabızlık;her insanın yaşamında mutlaka karşılaşmış olduğu bir rahatsızlıktır.Her yaşta ve cinsiyette yaşanılabilen bir durum olan kabızlık kadınlar da erkeklere göre daha sık rastlanabilmektedir.

Özellikle kışın daha da artan kabızlık şikayetlerini ortadan kaldırmak ve kabızlıktan korunmak için dikkat edeceğimiz ve değiştireceğimiz bir-iki basit alışkanlık yeterli olacaktır.

-Sindirim ağızda başlar!Kabızlık şikayetlerinde en önemli nedenlerden birisi;hızlı yemek yemek ve tam olarak çiğnemeden besinleri yutmaktır.Ağzımızda bulunan dişler,besinleri iyice ezerek mideye hazırlar,midede dişlerin olmadığı unutulmamalıdır.Ağızda iyice çiğnenmemiş besinler midede daha uzun durmak zorunda kalabilir.Kabızlıktan kurtulmak için öncelikle yenilen yemeklerin güzelce çiğnenmesine dikkat edilmelidir.

sindirim sistemi

-Kışın havaların soğuması ile,yaz aylarına göre daha az susar ve daha az su içilir.Vucüdun sağlılıklı işleyebilmesi için ihtiyaç duyduğu su miktarının tüketilmesine özen gösterilmeli ve yeterli su içilmesi sağlanmalıdır.

su

-Çok ve sık yemek yemek de sindirim problemlerine sebep olabilmektedir.Yeni yenilen ve vücutta tam sindirilemeyen yemeğin üstüne tekrar yemek göndermek sindirimi zorlayabilir.Az yemek yiyerek sindirim sürecinin kolay işlemesine yardımcı olarak,kabızlık şikayetlerinden kurtulunabilir.

-Kışın genel olarak daha ağır bir beslenme tarzı ortaya çıkar.Beslenmeye dikkat etmeli ve lifli gıdalara ağılık vermeli,sebze ve meyve bol tüketilmelidir.

sofra

-Yanlış diyetlerde kabızlığa neden olabilmektedir.Diyet yaparken bir diyetisyene danışılmalı veya iyi bir araştırma yapılarak sağlıklı bir beslenme diyet programına başlanılmalıdır.

-Kışın,havanın soğuması ile beraber hareketsizlik de artmaktadır.Çok zorlanılmayacak basit hareketler ile kısa bir egzersiz programı yapılmalı ve en az haftanın üç günü spor hareketleri ile vücudun çalışması sağlanmalıdır.Veya yarım saatlik bir yürüyüş yapılmaya çalışılmalıdır.Bağısakların çalışmasını hızlandırmaya ve kabızlık şikayetlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

mekik

-Kabızlık şikayetlerini önlemek ve bağısakları çalıştırmak için zeytin yağı içmak de faydalıdır.Bağısakları yumuşatarak kolay dışkılamaya yardımcı olur.

zeytinyağı

-Kabızlık şikayetlerinin önüne geçilmesine yardımcı olacak diğer bir etken de,tuvalet alışkanlığı kazanmaktır.Belirli vakitlerde tuvalete gitmek,tuvalet alışkanlığı kazanılmasına faydalı olabilir ve vücut alıştığı vakitte ihtiyaç gidermek isteyebilir.

-Daha çok çocuklarda rastlanılan ve kışın soğuğun etkisi ile artan tuvalete gitmeye üşenme ve erteleme,tutma,dışkıyı geri gönderme gibi durumlarda kabızlığa sebep olmaktadır.Tuvalet ihtiyacını ertelememek ve hemen gidermek de kabızlık şikayetlerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

kabızlık çocuk

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: