KIŞIN SOĞUKTAN ISINMAK İÇİN HANGİ YÖNTEMİ TERCİH ETMELİYİZ?

Soğuk kış günleride insanlar;üşüyen bedenlerini ,soğuktan korumak için farklı bir takım yöntemler geliştirmişlerdir.Bu yöntemlerden ilki,soğuyan bedenlerini sıcak tutacak kalın giysiler ,mont ve kabanlar ile bedenlerini soğuğa karşı koruma altına almaktır.Daha sonra ise bulundukları ortamı ısıtmak için arayışlara girmiş ve zaman içerisinde sürekli geliştirerek,değişik ısıtma araçları icat etmişlerdir.Teknolojinin de gelişmesi ile yıllar içerisinde yenilenerek;rahat kullanım,daha zahmetsiz,daha pratik,daha temiz ve daha ucuz sistemler geliştirmek için uğraşmışlardır.

soğuk

Evimizi Isıtmak İçin Tercih Edeceğimiz Yöntemin Özellikleri

Günümüzde,En Çok Tercih edilen Isıtma Araçları

-Katalatik sobalar:En çok bilinen ısıtma araçlarından biri olan,içerisine bir adet büyük tüp takılarak kullanılan katalatik sobaları,doğazgaz kullanımının yaygınlaşması sonucunda artık çok tercih edilmemekte ve çok kullanılmamaktadır. Sobanın altında bulunan tekerlekler ile rahatlık ile istediğiniz yere götürebileceğiniz katalatik sobalar,uzun süre kullanıldığına baş ağrısına sebebiyet verebilmektedir.

katalitik

-Klimalar:Daha çok yaz sıcağında serinlemek için tercih edilen klimalar,kışın soğuğunda da ısınmak için kullanılan ,elektrikli bir ısınma aracı sayılabilir.Kısa süreli ılımak için tercih edebilir.😊Ancak,gerçek bir ısınma için çok uygun değildir.Ayrıca filtre bakımlarının ihmal edilmemesi gereklidir.

-Şömineler:Daha çok filmlerde görmüş olduğumuz ısınma aracıdır.😊Soğuk kış günlerinde;camdan yağan kar eşliğinde,elinde bir fincan sıcak çay,üzerinde hoş bir battaniye ile romantik bir şekilde karşısına uzanılarak😊 ,içinde yanan odunların alevinin seyredildiği şeydir! 😀Birde,yeni yapılan apartmanların küçük balkonlarında, bir köşede ızgara yapılmak için yapılmış beton eklenti çeşidi vardır.Sanırım bizler bu çeşide daha alışkınız. 😊

-Soba:Günümüzde yaygın olarak kullanılan;uzun veya geniş,küçük veya büyük boylarda olup,içerisine odun,kömür atarak ısıtılan,borularıyla evin dışına, bol duman gönderen ısıtma aracıdır. Sobanın üst kısmında ,boruya monte edilen bir aparat ile tellerinde çamaşır kurutabilirsiniz.Sabah kahvaltılarında,sobanızın üzerine ekmek dilimleri dizerek,kokusu ve lezzeti ile unutulması mümkün olmayan ekmek kızartmaları yapılabilir,içerisinde su bulunan,sürekli sobanın üzerinde duran demliğiniz ile hem evin içerisini nemlendirebilir,hem her daim sıcak suyunuzu hazır bulundurabilirsiniz.Sabah kahvaltınızdan sonra hazırladığınız yemeğinizi erken vakitte sobanın üzerine koyarak ağır ağır pişen lezzetli yemeğinizi akşama afiyet ile yiyebilirsiniz.

-Petek:Günümüzde en çok kullanılan ısıtma aracıdır.Her odaya monte edilmesi ve her odanın aynı sıcaklıkta olması en büyük avantajları arasındadır.Odu kömür sobalarında ki gibi kül çıkarma,is,kir yapma,kova doldurma boşaltma uğraşı ve sobayı yakana kadar üşüme derdi olmaması tercih sebepleri arasındadır.Alt ve orta katlarda daha kullanımı daha uygundur.Son katlarda oyuruyorsanız ve ısınmak için evinizde petek tercih ediyorsanız,gerçek anlamda bir ısınma sağlayabilmek için,üzerinize hırka,mont vb. şeyler alma ihtiyacı duyabilir veya kombinizi fulleyip gelen faturayıgöze alabilmelisiniz. :)Tabi peteğe sırt dayayıp keyif yapmak ,petekli evlerin son katlarında oturanlar için ayrı bir vazgeçilmezdir. 😉

Peteğin Rahatlığı mı?,Yoksa sobanın sıcaklığı mı?

Günümüz toplumumuzda insanlar,,ısınmak için daha çok;petek ve odun-kömür sobalarını tercih etmektedirler.Soba ile ısınan insanımız,odun-kömür ,kül, is derdi ile uğraşmak istememekte ve petek ile ısınma rahatlığını arzu etmektedir.Bunun yanı sıra,bu isteği gerçekleşmiş,petek kullanımına geçmiş insanımız ise soba sıcaklığını aramakta ve peteğin her odada bulunması sebebi ile ayrı odalara dağılan ailesinin,sobanın etrafında toplandığı eski günlerini özlemektedir!Sabah kahvaltılarında miss gibi kızarttıkları ekmekleri ve iliklerine kadar ısındıkları,tüm ailenin içiçe olduğu, neşeli, sıcak sobalı günlerini arada dile getirir,yad ederler.

Soba kullanımının da,petek kullanımının da kendine has özellikleri, avantajları ve artı-eksileri bulunmaktadır.

Odun-kömür derdi mi?Yoksa ılık evde mont ile oturma rahatlığı mı?Tercih bizlere kalmış! 😊

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: