Kısırlaştırılanlara Tazminat Ödenecek!

ABD’nin kısırlaştırılan yüzlerce kişiye tazminat ödemeye hazırlandığı bildirildi.

Clifornia’da kısırlaştırılan binlerce kişiye tazminat ödemesine ilişkin karar,Eyalet Meclisi tarafından kabul edildi.

Öjenik Hareketi taraftarları,istenmeyen özellikleri olan insanları kısırlaştırarak daha üstün bir ırkın elde edilebileceğine inanıyordu!

Vali Gavin Newsom’ın onayının ardından yürürlüğe girecek karar uyarınca;California,Virginia ve Kuzey Carolina’nın ardından kısırlaştırma mağdurlarına tazminat ödeyen üçüncü eyalet olacak.

Zorla kısırlaştırma uygulamaları California’da 1909lara kadar giderken,resmi rakamlarda 20 binden fazla kişinin kısırlaştırıldığına işaret ediliyor.

Ceza evlerinde zorla kısırlaştırılan mahkumlara da tazminat ödeneceğinin karar kapsamında olduğuna dikkat çekiliyor.ABD’li insan hakları aktivistleri,tazminattan kısırlaştırma mağdurlarından hayatta olan yaklaşık 600 kişinin yararlanabileceğini belirtiyor.

Öjenik Hareketi

Eyalette 2014’te çıkan yasaya göre,cezaevlerinde doğum kontrol amacıyla kısırlaştırma uygulamaları yasaklansada, “zorunlı sağlık gerekçeleriyle” kısırlaştırmaya devam edilmişti.

1930’lu yıllarda Öjenik Hareketi (eugenics movement) zirve yaparken;taraftarları zihinsel ve fiziksel engelleri ve diğer istenmeyen özellikleri olan kişileri kısırlaştırmayla daha üstün bir insan ırkını elde edebileceğine inanıyordu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: