Otonom Aracın Kaza Yapması Durumunda Kim Suçlu?

Otonom kendi kendine giden araçlar çıktığından beri sürücüsüz arabanın kaza yapması durumunda kimin suçlu olacağı merak ediliyor kendi kendine giden arabanın kaza yapması durumunda kim suçlu?

Otonom arabaların günümüz otomobil ortamında yükseliş kazanmasıyla birlikte, bir kaza durumunda yasal sorumluluk konusu daha alakalı hale geldi.

İnsan-araç etkileşimi Araştırma sonuçları göstermiştir ki adaptif cruise control gibi sistemler sürüşü otomatikleştirmek için tasarlanmış çarpışma öncesinde belli bir hızda ve mesafeden hatasız çalıştıkları görülmüştür. 

Son kanıtlar, sürücülerin , sistemin kötüye kullanılmasına katkıda bulunan bir faktör olarak, bu sistemlerin neler yapıp yapamayacağına ( zihinsel modeller olarak da bilinir ) ilişkin sınırlı anlayışına işaret etmektedir .

Mükemmel olmayan teknoloji ve otonom sistemlerin umursamaz bir şekilde halk tarafından kabul edilmesi de dahil olmak üzere sürücüsüz otomobil dünyasını rahatsız eden birçok sorun var . Bir de yasal sorumluluk sorunu var. Özellikle, otonom arabayı yapan insan sürücünün ve otomobil üreticisinin yasal sorumlulukları nelerdir?

Güven ve hesap verebilirlik

Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler İletişiminde yayınlanan yakın tarihli bir çalışmada , yazarlar aşırı güvenen sürücüler ve bunun sonucunda oluşan sistemin kötüye kullanılması konusunu yasal bir bakış açısıyla ele alıyorlar . Sürücülerin araçları uygun şekilde nasıl kullanacaklarını anlamalarını sağlamak için sürücüsüz araba üreticilerinin yasal olarak ne yapması gerektiğine bakıyorlar.

Çalışmada önerilen bir çözüm, alıcıların, yeni bilgisayar veya yazılım ürünlerini kullanırken anlaşma gerektiren hüküm ve koşullara benzer şekilde, son kullanıcı lisans sözleşmelerini (EULA’lar) imzalamalarını zorunlu kılmaktır. Onay almak için üreticiler, çoğu yeni araca takılı olarak gelen her yerde bulunan dokunmatik ekranı kullanabilir.

Sorun şu ki, bu ideal ve hatta güvenli olmaktan çok uzak. Arayüz, sürücüye yeterli bilgi sağlamayabilir ve bu da anlaşma taleplerinin niteliği ve sonuçları hakkında kafa karışıklığına yol açabilir.

Çoğu son kullanıcı EULA’ları okumuyor: 2017 Deloitte çalışması , insanların% 91’inin okumadan bunları kabul ettiğini gösteriyor . Yüzde oranını gençlerde daha da yüksek ve % 97’si şartları gözden geçirmeden kabul etmektedir.

Bir akıllı telefon uygulamasının aksine, bir arabayı çalıştırmanın, sürücünün insan veya yazılım olması fark etmeksizin kendine özgü ve büyük güvenlik riskleri vardır. İnsan sürücülerin, yazılım ve donanımın sonuçlarının sorumluluğunu almak için onay vermesi gerekir.

“Uyarı yorgunluğu” ve dikkat dağınıklığı  da endişe yaratmakta. Örneğin, sürekli uyarılar aldıktan sonra sinirlenen bir sürücü mesajı görmezden gelmeye karar verebilir.

Bu sınırlamalar ve endişeler göz önüne alındığında, bu rıza alma modu olsa bile, sistemin arızalanması veya bir kaza olması durumunda otomobil üreticilerini yasal sorumluluklarından tamamen korumayacaktır.

Kendi kendine giden araçlar için sürücü eğitimi, sürücülerin sistem yeteneklerini ve sınırlamalarını tam olarak anlamalarına yardımcı olabilir . Bunun, araç satın almanın ötesinde gerçekleşmesi gerekiyor , bayi tarafından sağlanan bilgilere güvenmenin bile hiçbir soruyu yanıtlamayacağını gösteriyor .

Tüm bunlar düşünüldüğünde, sürücüsüz arabalar için ileriye doğru giden yol, sonuçta sorunsuz bir sürüş olmayacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: