UZAKTAN EĞİTİM DE BAŞARILI BİR ÖĞRENCİ OLMANIN YOLLARI!

Uzaktan Eğitim Sürecinde Nasıl Başarılı Bir Öğrenci Olunur?

Bu pandemi sürecinin hayatımıza yaptığı en büyük değişikliklerden biride evden eğitim oldu.Öğrenciler yaklaşık 1 yıl öncesine kadar sıralarına oturup dersi dinlerken,derste pencereden dışarıya doğru dalarken şimdi evde çalışma masalarında ekrana bakıyor veya kamerasını kapatıp telefonu ile uğraşıyor!Öğrencilerin bazıları dersi dinliyor bazıları dersi açıp gidiyor!Öğrenciler pandemide bile iki ayrı grup olarak ayrılıyor,eskiden;çalışkan ve tembel öğrenciler vardı,Şimdi ise;dersi dinleyen ve dinlemeyen öğrenciler var.Velileri üzen bu duruma son verebilmek için sizlere ”Pandemi de nasıl daha başarılı olunur?” sorusuna cevaben aşağıya maddeler sıralıyoruz…

CANLI DERSLERİ KAÇIRMAYIN!

Canlı derslerin bir tanesini bile kaçırmamak için çabalayın,Öğretmen yeni konuya geçebilir.ve ya anlamadığınız konuların tekrarlarını yapabilir.Anlasanız bile öğretmeniniz konuyu pekiştirmek için kısa konu tekrarları yapabilir yada test çözdürebilir.

DÜZENLİ OLUN!

Çalışma masanız hep düzenli ve tertipli olsun,etraf dağınık olmadığı sürece sizinde aklınız dağınık olmaz ve derse konsantre olur,konuyu tam anlamıyla kavrarsınız.

KENDİNİZE PROGRAM HAZIRLAYIN!

Günde ne kadar zaman ders çalışacağınızı,kaç matematik,kaç türkçe,kaç fen testi çözeceğinizi,kısaca;hedeflerinizin hepsini yazacağınız bir program oluşturun!

ÇALIŞMAYI SIKICI OLMAKTAN ÇIKARIN!

”Ders çalışmak nasıl sıkıcı olmaz?🤔” demeyin!Sıkıcı olmadığı durumlarda var!Mesela;ders çalışırken sağlıklı atıştırmalıklardan faydalanın,hem yiyecek ihtiyacınızı karşılar hemde,ders çalışmayı sizin için daha zevkli kılar.(Nede olsa herkes atıştırmayı sever değil mi? 🤷🏻‍♀️)Ama cips ve gazlı içecekler gibi zararlı yiyecekler tüketmeyin.Onlar yerine meyve yerseniz hem vitamin ihtiyacınızı alır hemde dersten alacağınız verimliliği arttırır.

Yada postitler,yapışkanlar ve çıkartmalar kullanın;Önemli olan yerleri postitlere yazıp kitabınızızn kapağınıza yapıştırın,böylece kitabınızı her elinize aldığınızda göreceksiniz ve unutmanız için fırsatınız bile olmayacak!…

Post-it

ÖNEMLİ YERLERİN ÜSTÜNÜ ÇİZİN!

Önemli yerlerin üzerini işaret kalemi ile çizin,konu tekrarı yapmak için kitabınızı elinize aldığınızda ”Burayı çizmişim demek ki önemli 🤔diye o konunu üzerinde daha çok durun!”

DERS TEKRARI YAPIN!

Hergün öğrendiğiniz bilgileri ders kitabından okuyarak tekrar edin ve bu konu hakkında testler çözün!

KONU ÖZETİ ÇIKARIN!

Ders tekrarını yaptıktan sonra elinize bir kağıt alın ve öğrendiklerinizi kağıda dökün bunları çalışma masanızın bir köşesinde saklayın ve yazdıklarınızı ara ara gözden geçirin!

YANLIŞLARINIZIN ÜZERİNE GİDİN!

Çözdüğünüz testlerde baktınız 20 soruda 3 yanlış! ”Amaann onlar karanbole yanlış” ”aklım başka yerdeydi” ”ben biliyorum zaten bu konuyu” ”eee cevabın C olduğu belli zaten neden A yapmışım?” ”biliyorum ki” diye bahaneler ile kendinizi kandırmayın! Sınavda yanlış yaptığınız da öğretmene ”Hocam ben biliyordum bidahaki sınavda düzeltirim,lütfen bu sorudan puan kırmayın!” demek ile puan kazanılmıyor sonuçta…Yanlış yatığınız soruları not defterinize kaydedin,Ve çözdüğünüz testler bittiğinde o konulara çalışın!

Sizinde fark ettiğiniz üzere başarının yolu hep çalışmaktan geçiyor!!!😊

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: