Plastik Atıkları Yok Etmek İçin İnekler Kullanılacak!

Çevre kirliliğinin en büyük sebeplerinden biri olan plastik atıkları yok etmek için araştırmacılar yeni bir yöntem keşfetti.Araştırmacılar plastik atıklardan, ineklerin işkembelerinde bulunan bir enzim ile kurtulabilmenin mümkün olduğunu ifade ettiler.

İneklerin mideleri dört bölmeden oluşur ve bu dört bölmeden biri olan işkembe,plastik atıklardan kurtulmak konusunda bir yol gösterebilir.İşkembede bulunan bakteriler,yaygın olarak kullanılan bazı plastikleri parçalayabilen bakteriler üretir.Bilim insanları bu özelliği inceleyerek kullanılan malzemelerin tekrar işlenmesi için yeni teknolojiler arıyor.İneklerin midelerindeki bakterilerin gıda ambalajları,şişe ve sentetik kumaşlarda kullanılan polietilan tereftalat (PET) dahil olmak üzere belirli türdeki plastikleri parçalayabildiği ifade edildi.

Avusturya’daki Doğal Kaynaklar ve Yaşam Bilimleri Üniversitesinden Georg Guebitz ve mektaşları bu konu için bir çalışma yaptılar.Araştırmacılar Frontiers in Bioengineering and Biotechlonogy’de bulgularını yayımladılar.

inekler plastik atıklar için kullanılacak

İşkembedeki Enzimlerin Önemi Büyük

Yerel bir mezbadan,dağ çayırlarında beslenen genç bir öküzün işkembesinden sıvı örnekleri toplanıldı.Sıvının kutinazlarda dahil olmak üzere bir çok enzim türü içerdiği bulundu.Otçul olarak beslenen inekler,kutin isimli bitkilerin ürettiği doğal bir polyester tüketmektedirler.Sentetik polyester PET ise bu doğal maddeye benzer bir kimyasal yapıya sahiptir.

Ekibin çalışması,bu enzimlerin yaygın olarak kullanılan üç tip polyesteri (polietilen tereftalat/PET,polibütilen adipat tereftalat/PBAT ve polietilen furanoatı/PEF) parçalayabildiğini gösterdi.

işkembedeki enzimler plastik atıklarına çözüm olabilir mi?

Şu Anda Kullanılan Teknolojiden Daha Ucuz Olabilir!

Enzimleri,bir ineğin midesi gibi eşleşmesi için yaklaşık kırk santigrat derecelik bir sıcaklıkta tuttular.Sonucunda 1 ila 3 gün içerisinde bu maddeleri parçaladı.Gubitz,”ineklerin beslenmesinin polyesterlere benzer kabuğu olan yiyecekler içerdiğini bulduk.Bu,işkembeki bakterilerin nasıl sentetik polyesterlerle bile başa çıkabilen enzimler ürettiğini açıklıyor”dedi.

Guebitz,gelecekte bu enzimlerin polyesterleri daha büyük,ticari bir ölçelte kullanılabileceğini ifade etti.Şu anda plastikleri işlemek için kullanılan teknolojilerden daha ucuz olacağı görüşlerine de yer verdi.Fakat bu konu hakkında diğer araştırmacılar temkinli.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: