Sağlığımızı İyileştirmenin 6 Yolu

2020 yılına girmemiz ile birlikte Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs ülkemizde ki ilk vakayı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 11 mart 2020 tarihinde şu sözler ile açıklamıştı.

Restoranlar Ve Kafetaryalar Kapatıldı

İlk vakanın açıklanmasının ardından gelen günlerde vaka sayıları katlanarak devam etti ve arkasından Restorantlar ve Kafetaryalar kapatıldı.

10 Nisan 2020 Olaylı Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması

Yüzde 80’i daha önce sokağa çıkma yasağı görmemiş ülkede yasağa 2 saat kala sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi sonucu tüm ülkenin aynı anda sokağa çıkıp marketlere fırınlara akın edip birbirlerini ezdiği,marketleri boşalttığı görüntülere şahit olmuştuk.

Arkasından haftalarca tekrarlanan sokağa çıkma yasakları sonrasında spor salonlarının kapalı olmasından olsa gerek çoğu vatandaş karaantinadan yeni kiloları ile birlikte çıktı 🙂

2021 Yılında Evde Sağlığımızı İyileştirmek

Hem bedene hem de zihne uyum sağlamak için pahalı ekipmanlara veya üyeliklere(Spor Salonlarına) ihtiyacınız yok.

2020’de öz bakımınız zarar görmüşse, sizleri spor salonundan uzak tutan karantinalar, seçimler ve huzursuzluk daha fazla strese,sağlığınız ve zindeliğiniz için harcayabileceklerinizi sınırlar (veya ortadan kaldırır).

İyi haber: Sağlık ve zindelik için hiçbir şey harcamanıza gerek yok. Youtube dersleri, egzersiz malzemeleri ve benzerlerine birçok ücretsiz alternatif var. 

Youtube üzerinden küçük arama ile bu egzersiz listesine ulaşabilirsiniz.

Yürüme

Yürümek, en basit ve etkili egzersizdir ve sayısız faydaları vardır.

Yürümek ayrıca kalori yakar, kalp hastalığı riskinizi azaltabilir, ruh halinizi iyileştirebilir, eklem ağrısını hafifletebilir ve çok daha fazlasını yapabilir. 

Ayrıca, en az 1.5 metre uzakta kalmanız koşuluyla, aslında arkadaşlarınızla yapabileceğiniz bir aktivitedir .

Belki de en iyisi, yürümek için özel bir alet gerektirmez , tabii ki rahat ayakkabılar olmalı. 

Koşu

Koşmak kalori yakar, ruh halinizi iyileştirir vb. Elbette, aktivitenin kendisi ücretsiz olsa da, bir çift koşu ayakkabısına yatırım yapmanız gerekebilir. 

Vücut ağırlığı egzersizleri

Her gün sayısını arttırarak şınav ve mekik çekmek sağlığımıza ve dış görünüşümüze olumlu katkı sağlar.

Aralıklı oruç

Diyetler işe yaramıyor; yaşam tarzı değişiklikleri yapabilir. Kilo vermek istiyorsanız , aralıklı oruç tutmayı düşünün. Diğer birçok kilo verme yönteminin aksine, hiç hiçbir maliyeti yoktur. Her ay ödenecek bir abonelik hizmeti, satın alınacak özel yiyecekler veya takviyeler yok. Elbette alabileceğiniz kitaplar var, ancak birçoğu kütüphaneden ücretsiz temin edilebilir ve internet üzerinde onlarca ücretsiz kaynak bulunmaktadır.

Plates-zumba

Evinizin konforunda dışarı çıkma gereği duymadan rahatlıkla yapabilecek plates-zumba gibi egzersizler ihmal edilmemeli,fırsatlar kaçırılmamalıdır.

Hemen her gün 15 dk ayırarak, eğlenerek ve severek yapılabilecek plates-zumba gibi sporlarla daha dinç,sağlıklı ve pozitif bir hayata merhaba diyebilirsiniz.

plates-zumba

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz?  YouTube‘da tonlarca ücretsiz plates-zumba videosu bulabilirsiniz.

Farklı uygulamaların bu uygulamaya farklı yaklaşımlar sergilediğini unutmayın. İlk denediğiniz çay sizin fincan çayınız değilse, başka bir tane deneyin. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: