Samsung’un Mirasçısı Rüşvetten Hapse Giriyor!

Samsung’un yönetim kurulu başkanı Lee Kun-hee‘nin oğlu Jay Y. Lee rüşvet suçundan hapse giriyor.

Jay Y. Lee Kimdir?

Jay Y. Lee

Samsung’un kurulu başkanı Lee Kun-hee‘nin oğlu.

Güney Koreli iş adamı Jay Y. Lee olarak biliniyor.

Gerçek ismi Lee Jae-yong‘dur.

23 Haziran 1968 yılında dünyaya gelmiştir.

Ocak 2021 itibari ile net serveti 10.1 Milyon dolardır.

Jay Y. Lee 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Samsung mirasçısı Jay Y. Lee,hakkındaki rüşvet iddiaları ile ilgili hukuk mücadelesi tamamlanarak iki buçuk yıl cezaevi hapsi ile cezalandırıldı. Lee, 2017’de beş yıl hapis cezasına çarptırılmıştı, ancak temyiz üzerine asıl cezasının askıya alınmasından bir yıl sonra serbest bırakıldı. Güney Kore Yüksek Mahkemesi bu kararı bozdu ve Ağustos 2019’da yeni bir duruşma yapılmasını emretti .

Savcılar başlangıçta   Lee’ye Samung’un bile kanunların üstünde olmadığını göstermek için 12 yıl hapis cezası istediler.

Lee, nüfuz ticareti yapmaktan 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Güney Kore başkanı Park Geun-Hye’nin karıştığı yolsuzluk skandalının bir parçası olarak tutuklandı. Lee, servetini,iki Samsung biriminin birleşmesi de dahil olmak üzere Samsung’un ticari çıkarları üzerinde etkilemek için kullanmaktan suçlu bulundu .Savcılar başlangıçta   Lee’ye Samung’un bile kanunların üstünde olmadığını göstermek için 12 yıl hapis cezası istemişlerdi.

Lee, hapishanedeyken, bellek yongalarına ve diğer ürünlere olan talebin çok yüksek olduğu kritik bir zamanda Samsung için önemli kararlar veremeyebilir. Özellikle Kore ve Samsung, ABD / Çin ilişkilerinin sarsılması nedeniyle son zamanlarda daha göz önüne çıktı.

Lee, nüfuz ticareti yapmaktan 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Güney Kore başkanı Park Geun-Hye’nin karıştığı yolsuzluk skandalının bir parçası olarak tutuklandı.

Hüküm, kısmen mahkemenin, yöneticilerin yanlış davranışlarını izlemek için Samsung tarafından kurulan bağımsız bir uyum komitesi değerlendirmesine dayanıyordu. Lee’nin hukuki sorunları henüz bitmedi, çünkü sahtekarlık ve hisse senedi manipülasyonu iddiasıyla yargılanıyor. Geçen yıl babası Lee Kun-hee’nin ölümünün ardından, serbest bırakıldıktan sonra Samsung’un başkanı olması bekleniyor .

Nüfuz ticareti Nedir?

Nüfuz ticareti suçu; kendisi kamu görevlisi olmayan bir kimsenin, kamu görevlileri (memur, avukat, hakim, kaymakam, polis vs) üzerinde nüfuz(etki) sahibi olduğunu ileri sürerek haksız bir işi gördüreceği vaadiyle kendisine veya bir başkasına menfaat temin etmesi ile oluşur.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: