SEDEF HASTALIĞININ TEDAVİSİ MÜMKÜN!

Tıpta kesin tedavisi olmadığı söylenen ve ağır kortizonlu ilaçlarla bastırılmaya çalışılan “sedef hastalığının” tedavisi mümkün!İyileşmediği düşünülen sedef hastalığından,doğal yollar ile kolay ve yan etkisiz bir şekilde kurtulunabilinir!

sedef hastalığı dirsek

Sedef Hastalığı(Psoriasis) Nedir?

Sedef hastalığı;cilt hücrelerinin normalden hızlı çoğalmasına sebep olan bir cilt hastalığıdır.Tam olarak neyin neden olduğu bilinmeyen sedef hastalığı otoimmün bir hastalık yani bağışıklık sistemi hastalığıdır.Bulaşma riski taşımayan,enfeksiyonel olmayan bir hastalıktır.Her yaşda ve cisiyette gelişebilen sedef hastalığı,çoğunlukla 30lu yaşlarda görülmektedir.

Sedef hastalığında;ciltte beyaz pullanmalar,kırmızı lekeler ve yaralar göze çarpar.Deri üzerinde sedef hastalığının kendine özgü plakları ve kepeklenmeleri oluşur.Bu plaklar,yaralar vücudun her yerinde görülebilir.Ancak;yaygın olarak diz ve dirseklerde,kafa derisi ve genital bölgede sedef lezyonlarına rastlanır.El avuç içleri ve ayak altlarında,sırtta,ağız kenarları,kollar ve bacaklarda da görülebilen sedef hastalığına ait deri lezyonları,tipine göre farklı formlarda bulunur.Özellikle el ve ayaklarda bulunan sedef hastalığı deri lezyonlarının tedavisi daha zordur.Tırnaklarda da minik çukurlar,tırnaklarda sarı ve kahverengilik gibi renk değişimi olması ve tırnak kalınlaşması olması,tırnaklarda sedef hastalığının olduğunun belirtileridir.

sedef tırnak

Sedef hastalığının plakları,bazı hastalarda vücudun birkaç bölgesini etkiler.Bazı hastalarda ise deri lezyonları vücudun büyük bölümünü kaplar.Sedef hastalığında;deri de oluşan plaklara çoğunlukla kaşıntı da eşlik eder.Ciltte oluşan plaklar kaşınma ile beraber bazı zaman ağrılı olabilir.Bunun yanı sıra sedef hastalarının çoğunda sedef romatizması görülebilir.Sedef romatizmasında genelikle eklemlerde diz,dirsekler,el-ayak bilekleri,parmaklar ve boyunda ağrı ve şişme olabilir.

saçlı deri sedef

Sedef Hastalığının Tedavisinde Uygulanacak Yöntemler

Sedef hastalığı kronik bir rahatsızlık olduğu için hastalığın seyrine göre iyileşme ve tekrar etme,hastalığın yatışması ve alevlenmesi durumları yaşanmaktadır.

Sedef hastalığından iyileşmek kadar,iyileştikten sonra tekrar sedef atakları yaşamamak da önemlidir.Bunun için sedef hastalığına nelerin sebep olduğunun bilinmesi ve bunlardan kaçınılması da tedavinin bir parçasıdır.

sedef el

Sedef Hastalığını Tetikleyici Durum Ve Sebepler

-Stres

-Kimyasal deterjanlar.Hastalık döneminde kimyasal detarjanlar ile temas etmekten kaçınılmalıdır.Özellikle vücut temizliğinde kullanılan şampuan ve sabunlar doğal tercih edilmeli,cilde kimyasal detarjan temas ettirilmemeye özen gösterilmelidir.

kimyasal detarjanlardan uzak durulmalı

-Beslenme.Kola,domates,portakal,mandalina vb asiti yüksek yiyeceklerden hastalık durumunda uzak durulmalı,iyileşildiğinde ise dikkatli tüketmeye özen gösterilmelidir.

-İlaç kullanımına dikkat edilmelidir.Özellikle antibiyotiklerin çoğu sedefi tetiklemektedir.

-D vitamini eksikliği de sedef hastalığına sebep olabilmektedir.

sedef hastalığı

sedef hastalığının tedavisi

-Sedef hastalığından iyileşmek için en önemli etkenlerden birisi,tetikleyicilerden uzak durmaktır.

-Sedef hastalığına deniz suyu ve güneş iyi gelmektedir.Ciltteki plakları gidermektedir.Deniz ve güneş de durulan süreye göre iyileşmenin oranı da değişebilir.Daha uzun süre deniz ve güneş görmek sedef hastalığının lezyonlarını daha çok iyileşmesine fayda edecektir.

deniz güneş

-Cildi nemli tutmak!Özellikle kış aylarında soğuk havalarda,daha da artış gösteren sedef hastalığı lezyonları için,cildi nemli tutmak önemlidir.Kuruyan cilde doğal pomatlar veya doğal zeytin yağı sürülerek nemlendirilmelidir.Gün içerisinde cildin durumuna göre tekrar tekrar yağ sürülmeli ve nemli tutulması sağlanmalıdır.

pomat

-Stresten uzak durulmaya çalışılmalıdır.

-Sedef hastalığının iyileşmesi için, enginar tüketmek yarar sağlar.Karaciğeri temizlemeye faydalı olan enginar çay veya kapsül şeklinde de tüketilebilir.

engınar cay

-Sülük tedavisi!Sedef hastalığının en önemli tedavisi, sülük tadavisidir.Yaraların etrafına konulan sülükler,pis kanı emerek ve kendi vücutlarında bulunan salgıları hastaya vererek,sedef hastalığının iyileşmesine yardımcı olurlar.Hastalığın ağırlık durumuna göre iyileşme için gerekli olan sülük seansları değişiklik gösterebilir.Hafif,birkaç bölgede görülen sedef lezyonları için çoğunlukla tek seans veya 1-2 seansda iyileşme gerçekleşebilmektedir.Daha ağır vakalarda,sedef hastalığı lezyonlarının vücudun büyük bölümünü kapladığı durumlarda tedavi süresi biraz daha uzayabilir.Sülük tedavisi uygularken dikkat edilmesi geren kurallara uyulmalı,limon,sarımsak,kiraz vs. kan sulandırıcılar üç gün önce bırakılmalı ve sülük tedavisi için işin uzmanlarından yardım alınmalıdır.

sedef hastalığına sülük tedavi

Hastalığın tekrar etmemesi için;sedef hastalığından iyileştikten sonra da,hastalığa sebep olan;durumlardan,yiyecek ve kimyasallardan uzak durulmalıdır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: