SİGARAYI BIRAKMAK!!!

Sigara;kıyılmış tütünlerin,kağıda sarılarak,20 adetlik paketler halinde satıldığı zararlı bir üründür.Dumanı çekilerek tüketilen bu ürün,içilince nikotin adı verilen madde ile bağımlılğa sebep olur!

Sigaranın Vücuda Zararları!

Sigara dumanında,çoğu toksik ve kanserojen 4800den fazla değişik maddeler bulunmaktadır.

-Solunum sistemi,

-Kalp-damar sistemi,

-Cilt sağlığı,

-Ağız ve diş sağlığı,

-Beyin sağlığı,

-Sinir sistemi gibi vücudumuzun her organ ve sistemine zarar vermesinin yanı sıra kanserin başlıca sebepleri arasında sayılmaktadır.

Açık alanların haricinde, içilmesi yasak olan sigara,kapalı mekanlarda içilince ceza yazılmakta,sigara fiyatlarının sürekli artması da sigara içicilerini maddi olarak zorlamaktadır.Vucuda zararlarının yanı sıra,maddi unsurlarda artık sigara içicileri için caydırıcı olmaktadır.

Hem sağlığa vermiş olduğu zararları,hem her istediği yerde içilememe stresi,hemde bütçeyi çökertmesi 🙂sebebiyle,biran önce bırakılmak istenen sigara;maalesef genel olarak,düşünüldüğü kadar kolay olmamakta ve çoğu kez,bırakılan sigaraya tekrar geri dönülerek hayal kırıklığı yaşanmaktadır.

Artık sigara içmiyorum!Sigarayı bıraktım artık!Diyerek,sigara içmeyen bir insan olma hayali kuranlar,bıraktım demekle bırakılamadığını gerçek bir kararlılık ve ciddiyetle bırakabileceklerini, en az bir kaç kere(iyimser yaklşım 😉)tecrübe ettikten sonra gerçekleştirebilmektedirler(bir ihtimal😟)

Sigara bırakma düşünesine girdikten sonra;her gece,sigarayı bıraktım deyip,ertesi sabah koşa koşa markete gidenler veya bu son sigaram diye söndürülen sigaranın ardından bir tane daha yakıp ”işte bu sondu!” diye söndürerek,arkası kesilmeyen son sigaralarını içenler olduğu gibi,bu son paket veya bu son hafta diyerek sigarayı bırakmak için kıvranıp, bir türlü sigarayla vedalaşamayanlar bir hayli çoktur.

Sigara Bırakma Yöntemleri

-İlk olarak;kendi başımıza,bırakıyorum diyerek pat diye bırakmak!Veya sigaradan tiksinerek içmek istememek!!Bu, hayali kurulan ama gerçekleşmesi zor olan bir seçenektir.

-Alo 171 Sigara bırakma hattı;devletimizin,sigarayı bırakmak isteyenlere sağlamış olduğu destek.Konuşarak sizi yönelendirir,arada sizi arayıp,bırakıp bırakmadığınızı kontrol eder.

-Sigarayı bırakma şekerleri,diş macunları;sigara bırakma seçenekleri arasında bulunurlar.

-Nikotin sakızları;ağzınıza bir tane sakız atarak,bir paket sigara içtiğinizi sandığınız ,sakız çiğneyerek vücudunuzda ki nikotin fazlalığından dolayı,canınızın sigara çekmemesi umut edilen, içinde nikotin bulunan sakız!

-karabaş otu veya ağızda karanfil tutmak;bunlarda,sigarayı bırakmak isteyenler için alternatif bitkisel yöntemlerdir.

-Sigara bantları;sırt veya kolunuza yapıtışdığınız,vücudunuza nikotin gönderen bantlar.Sırtınızdan vücudunuza nikotin dağılırken,bir taraftan da ağzınızla sigara içmemeniz umut edilir!😶

-Champix;en ünlü sigara bırakma yöntemleri arasındadır.Bu yöntem ile sigarayı bıraktığını söyleyen tavsiye edenler çoktur.İlacın prospektüsünde yazan yan etkiler veya haberlere konu edilen uyarılardan dolayı,birkesim insanın çok kullanmak stediği ama cesaret edemediği 😕 sigara bırakma hapı!

-Allen Carr;kitap,video,klinik gibi alternatifleri ve Emre Üstün Uçar ile Türkiyede’de bir versiyonu bulunan sigara bırakma yöntemi!Sigarayı neden bırakmamız değil de ,neden içtiğimizi açıklayarak,herhangi bir ürün kullanmadan,mutlu ederek sigarayı bıraktıran yöntem.Bu yöntem ile sigarayı bırakamasanız bile,sigaraya bakış açınız kesinlikle değişir,mutlaka deneyin!

Unutmamalısınız ki;ilk denemesinde sigarayı bırakabilenlerin oranı oldukça düşüktür.İlk denemenizde bırakamazsanız umutsuzluğa kapılmayın,ve tekrar tekrar denemekten vazgeçmeyin.Her bırakma deneyiminiz sizin için bir tecrübe olacak ve hatalarınızı düzeltme imkanı ile diğer bir denemeniz de sigaradan kurtulmanızı kolaylaştıracaktır.Pes etmeyin!

Sigarayı bırakmakta ki en önemli etken;kararlılıktır.Sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız kararlılığınızdan ödün vermeyin,ve bir kez bıraktıysanız o son bir tane hayalinizden vazgeçin.Bıraktıktan sonra o hayalini kurduğunuz son sigara,tekrar ilk sigaranız olur ve sonu gelmeyen son sigara döngüsüne girersiniz.Allen Carr’ın de dediği gibi,yapmayın!😉

Sigarayı bırakabilenlerin tecrübelerinden faydalanmakta ,size yardım edebilir.Ve bırakılabilir olduğu cesaretini verebilir!Kendinize inanın ,onlar bırakabildiyse, siz de bırakabilirsiniz!Başarabilirsiniz!🙂

Sigarayı,bırakma ümidinizden vazgeçmeyin,kararlılığınızdan taviz vermeyin!

Sigarayı bırakabilenler bizlere yorum yaparak,sigarayı nasıl bıraktıklarının, püf noktalarını anlatırlarsa, bizleri mutlu eder,bırakamayanlara cesaret verebilirler!😁

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: