Trump’tan Facebook,Twitter ve Youtube’a Dava!

Eski ABD Başkanı Donald Trump 6 Ocak’taki kongre baskınından sonra kendisine sansür uyguladığı gerekçesiyle ülkenin önde gelen üç büyük firması Facebook,Twitter ve YouTube’un sahibi Google şirketlerine dava açacağını duyurdu.

Eski ABD Başkanı

Donald Trump,Facebook,Twitter ve Google ile firmaların CEO’larına dava açmaya hazırlandığını,bu şirketler tarafından haksız şekilde sansürlendiği için açılacak davalarda baş davacı olacağını bildirdi.

New Jersey’deki golf sahasında gazetecilere yaptığı açıklamada “Gölge yasaklamaların,susturulmanın,kara listeye alınmanın,yasaklanmanın ve engellenmenin sona ermesini istiyoruz”diye konuştu.

Donald Trump’ın destekçilerinin 6 Ocak’ta ABD Kongresini basmasının ve olaylarda 1’i polis 5 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Trump,Facebook ve Twitter tarafından engellenmişti.İki şirket de Donald Trump’ın yorumlarının daha fazla şiddeti teşvik etmesinden kaygı duyduklarını bildirmişti.

Davada “Amerikan halkına karşı uygulanan utanç verici sansürün” durdurulmasını talep edeceğini bildiren Trump,”Sosyal medya şirketleri resmi olarak özel kuruluşlar olsa da, son yıllarda onları sorumluluktan ve çokça kullandıkları İletişim Ahlak Yasası’nın 230’uncu ek maddesinin yasalaşması ile özel olmaktan çıktılar” ifadelerine yer verdiği bildirildi.

Twitter,Facebook ve YouTube’un sahibi olan Google şirketleri Trump’ın 2020 başkanlık seçiminde usulsüzlük yapıldığına dair iddialarını sansürlemiş ve daha sonra Trump’ın bu platformlardaki hesaplarını kalıcı olarak askıya almıştı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: