Türkiye’nin İlk Silahlı İnsansız Deniz Aracı Füze Atışlarına Hazır!

Türk savunma sanayinin başarısı olan “Ulaq” serisinin ilk platformu olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA)füze atmaya hazır hale getirildi.

Ares Tersanesi ve Meteksan Savunma tarafından yaklaşık üç yıl önce başlatılan araştırma-geliştirme çalışmaları sonunda Antalya’da üretime başlanan Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracının prototip üretimi tamamlandı. Denize indirilerek mavi sularda tecrübe seyirlerine başlayan SİDA görüntülendi.

Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı füze atışlarına hazır!

Yerli ve Milli Savunma Sanayi açısından ‘heyecan verici’ olarak nitelenen SİDA üstün yetenekleriyle dikkat çekiyor.Türkiye’nin deniz gücüne büyük katkı sağlaması planlanan SİDA, 400 kilometre seyir menzili ,saatte 65 kilometre sürati,milli kriptolu haberleşme altyapısı,gündüz ve gece görüş kabiliyetine sahip.

Gelişmiş kompozit malzemeden üretilen SİDA,keşif,gözetleme ve istihbarat,,su üstü harbi,asimetrik harp,silahlı eskort ve kuvvet koruma,stratejik tesis güvenliği gibi görevlerin icrasında karadan mobil araçlarla ve karargah komuta merkezinden veya yüzer platfomlardan kullanılabilecek.

Araç,milli füze sistemleri üreticisi ROKETSAN’ın ürünleri 4’lülazer güdümlü füze Cirit podu ve 2’li Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (L-UMTAS) lançeri ile de donatıldı.

Testlerden Başarıyla Geçti

Uzaktan komutalı yada otonom olarak hareket edebilen aracın test faaliyetlerini başarılı bir şekilde tamamladığını aktaran ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç, “Silahli İnsansız Deniz Aracımız ,prototip botuyla tamamıyla operasyona hazır.Simülasyon atışlarımız da gayet başarılı şekilde tamamdı,önümüzdeki günlerde harp başlıklı gerçek füze atışlarıyla bu projeyi noktalamış olacağız” diye konuştu.

Füze atışlarının tamamlanmasıyla aracın kullanıma sunulacağını vurgulayan Alanç, önceliğin Türk güvenlik kuvvetleri olduğunu,Milli Savunma Bakanlığının verdiği izinler doğrultusunda dost ve müttefik ülkelere ihracatına başlanılacağını bildirdi.

Seri üretime hazır olduklarını belirten Alanç, “seri üretim için alt yapımız hazır.Senede 50 botun üzerinde inşa edip,operasyona hazır hale getirebilecek kabiliyete sahibiz”dedi.

ulaq

Mavi Vatan Emin Ellerde

Meteksan Savunma Genel Müdür Yardımcısı Erdal Torun da iki deneyimli şirketin tecrübesini birleştirerek,mavi vatan sahasına yönelik bir projeyi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ares ve Meteksan olarak farklı konseptlerde projenin devamını getireceklerini aktaran Torun,bunun için gerekli alt yapıya sahip olduklarını belirtti.

Gerek yurt içinden,gerekse yurt dışından taleplere göre farklı tasarımlarda üretim yapılabileceğini dile getiren Torun, ‘ULAQ serisinin ilk platformunu hayata geçirdik,bundan sonrada farklı kabiliyetlerde deniz aracı üretimlerimiz olacak’ ifadelerine yer verdi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: