WhatsApp Kendi Sonunu mu Hazırlıyor?

WhatsApp Messenger 3 Mayıs 2009 tarihi itibari ile hayatımıza girdi, o tarihten günümüze kadar artık dünya üzerinde hemen hemen herkesin vazgeçilmez anlık mesajlaşma uygulaması haline geldi.

Yayınladığı son güncelleme ile WhatsApp kendi sonunu mu hazırlıyor?

WhatsApp Kurucuları Kimlerdir?

Jan Koum Kimdir?

Jan Koum Ukraynalı Amerikalı bir girişimci ve bilgisayar programcısıdır.

Jan Koum Ukraynalı Amerikalı bir girişimci ve bilgisayar programcısıdır. Brian Acton ile beraber bir mobil mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın kurucu ortağı ve CEO’suydu. Facebook tarafından uygulama Şubat 2014’te 19,3 milyar ABD Doları karşılığında satın alındı. Doğum tarihi: 24 Şubat 1976 (44 yaşında), Doğum yeri Ukrayna Kiev. Net serveti: 10 Milyon $ (Ağustos 2020 itibari ile)Eğitim: San José Eyalet Üniversitesi (1994–1997)

Brian Acton Kimdir?

Brian Acton Amerikalı bir girişimci ve bilgisayar programcısıdır.

Brian Acton Amerikalı bir girişimci ve bilgisayar programcısıdır. Jan Koum ile beraber bir mobil mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın kurucu ortağı ve CEO’suydu. Uygulama Facebook tarafından Şubat 2014’te 19,3 milyar ABD Doları karşılığında satın alındı. Doğum tarihi: 17 Şubat 1972 (48 yaşında)Net serveti: 2,5 Milyon $ (Ağustos 2020 itibari ile)Kurulan organizasyonlar: WhatsApp, Signal Foundation, Signal MessengerEğitim: Stanford Üniversitesi (1994), Pensilvanya Üniversitesi (1991)

WhatsApp Facebook’a Satıldı!

Mark Zuckerberg

WhatsApp’ın hızla yükselmesi,Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in dikkatini çekti.

Takvimler 2014 yılını gösterdiğinde WhatsApp 19 milyar dolar karşılığında Facebook’a satıldı.Bu satışın ardından WhatsApp isminin korunacağı ve çalışanların işlerine devam edeceği açıklandı.

WhatsApp Kurucuları Brian Acton Ve Jan Kaum’un istifası!

Takvimler 2018 yılı Mayıs ayını gösterdiğinde WhatsApp kurucuları Brian Acton ve Jan Kaum kendi kurdukları şirketten istifa ettiklerini duyurdu.

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ın kurucusu ve şirketin CEO’su Jan Koum, görevinden istifa etme kararı aldığını , Facebook üzerinden paylaştığı mesajda, “Teknoloji dışında bana keyif veren şeylere vakit ayırabilmek adına bir süre çalışmaya ara vereceğim” diyerek istifasını bu mesaj ile duyurmuştu.

Jan Kaum‘un Facebook yönetimiyle WhatsApp kullanıcı verisi gizliliği ve uçtan uca şifrelemenin zayıflatılması konusunda fikir ayrılığı yaşadığı için şirketten ayrıldığı söyleniyor.

Brian Acton ise istifa ile açıklama yapmadı fakat aradan 1 yıl geçtikten sonra şu şekilde bir röportaj gerçekleştirdi.

Kullanıcılarımın gizliliğini sattım

WhatsApp kurucularından biri olan ve 2018 yılında, kurduğu şirketten kendi isteğiyle ayrılan Brian Acton, ‘Bir seçim yaptım. Kullanıcılarımın gizliliğini sattım ve her gün bu kararın ağırlığıyla yaşıyorum’ diye konuştu.

Dünyanın en büyük anlık mesajlaşma platformu WhatsApp’ı 2009 yılında Jan Koum ile birlikte kuran Brian Acton, kurduğu şirketten kendi isteğiyle ayrılışının üzerinden bir yılın geçmesinin ardından sessizliğini bozdu.

Forbes’a konuşan Brian Acton, 2014 yılında WhatsApp’ı 19 milyar dolar karşılığında Facebook’a satmasıyla ilgili olarak, “O gün kullanıcılarımın gizliliğini sattım… Her gün bu kararın ağırlığıyla yaşıyorum” dedi.

850 MİLYON DOLARINDAN VAZGEÇTİ

Twitter üzerinden başlatılan “Facebook’u Sil” kampanyasına da destek veren Acton, teknoloji alanında son yılların en büyük satışına imza atmasına karşın, pişman olduğunu açıkladı.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg başta olmak üzere şirkette çalışan yöneticilerle olan görüş ayrılığına değinen Acton, “Onlar iyi iş insanları. Ancak benim kabul etmediğim bir dizi iş pratiğini, ilkelerini, ahlakını ve politikalarını temsil ediyorlar” dedi.

Facebook, Inc., Menlo Park, Kaliforniya merkezli bir Amerikan sosyal medya ve medya holdingidir. Mark Zuckerberg, oda arkadaşları ve Harvard Koleji’ndeki Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz ve Chris Hughes ile birlikte kuruldu. Facebook, dünyanın en değerli şirketlerinden biridir.

Dünya genelinde 1.5 milyarın aşkın aylık aktif kullanıcısı olan WhatsApp’taki kullanıcı gizliliğine vurgu yapan Acton, “Kullanıcılarımın gizliliğini daha büyük bir fayda elde etmek için sattım. Bir seçim yaptım ve her gün bununla yaşıyorum.”

Eylül 2017’de Facebook’tan, 850 milyon dolarlık hisse senedi opsiyonundan vazgeçerek ayrılan WhatsApp’ın kurucusu Acton, Cambridge Analytica skandalının yaşandığı Mart 2018’de “Facebook’u silme zamanı” diyerek tweet atmıştı.

ZUCKERBERG’E TEK ADAM ELEŞTİRİSİ

2018 yılının Mayıs ayında da Brian Acton ile birlikte WhatsApp’ın diğer kurusu ortağı olan Jan Koum da istifa kararını açıklamıştı.Facebook’un satın alıp, bünyesine kattığı bu iki büyük platformda yaşanan son gelişmeler, sonrası sosyal ağdaki güç savaşları da tekrar gündeme geldi. Mark Zuckerberg’in “tek adam” vizyonu ile ters düşen yöneticilerin birer birer şirketteki görevlerinden ayrılma yoluna gitmesi, Facebook’taki yönetim anlayışına yönelik eleştirilerin de artmasına neden oldu.

WhatsApp Sözleşmesi Nedir?

Takvimler günümüz 2021 Ocak ayını gösterdiğinde ise whatsApp kullanıcılarına onaylaması için yeni gizlilik sözleşmesini gönderdi.

Gizlilik sözleşmesinin ise seçeneği yok!

Sözleşmede kullanıcı verilerini facebook ile kendi rızası ile paylaşması gerekiyor aksi takdirde whatsApp uygulamasını 8 şubat itibari ile kullanamayacağı belirtiliyor.

WHATSAPP SÖZLEŞMESİ MADDELERİ

– Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak,

– Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak,

– Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek,

– Onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanma deneyiminizi iyileştirmek, örneğin sizin için önerilerde bulunmak (ör. arkadaşlar, grup bağlantıları veya ilginç içeriklerle ilgili öneriler),özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek,

– WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp’ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek veya WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak.

Facebook’un azalan kullanım oranı ve popüleritesini, WhatsApp başta olmak üzere diğer grup şirketlerin kullanıcılarından sağladığı verileri pazarlayarak aşmaya çalışan sosyal medya devi, bu durumu şu cümlelerle açıkladı:

“Hizmetlerimizi kullandıkça ve Hizmetlerimiz üzerinden iletişim kurdukça bilgilerinizi paylaşırsınız. Biz de Hizmetlerimizi yürütmek, sunmak, iyileştirmek, anlamak, özelleştirmek, desteklemek ve pazarlamak amacıyla bilgilerinizi paylaşırız. Hizmetlerimiz ya da Facebook Şirketlerinin hizmetleri hakkında size pazarlama amaçlı içerikler gönderebiliriz.”

WhatsApp’a Tepkiler Büyüyor!

Dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk, WhatsApp’ın kullanım koşullarında değişikliğe gitme kararına tepki gösterdi.

WhatsApp’ın internet sitesinde yer alan kullanım şartlarına göre kullanıcılara ait veriler, Facebook’un yanı sıra Facebook tarafından kurulmuş diğer şirketlerle de paylaşılacak.

WhatsApp’ın bu adımı sonrası Elon Musk’tan kısa bir açıklama geldi. Kişisel Twitter hesabından “Signal kullanın” mesajı yayınlayan Musk, kullanıcıları WhatsApp’a alternatif olan uygulamayı kullanmaya davet etti.

NTV’nin aktardığına göre, teknoloji dünyasının yakından tanıdığı iki isim Elon Musk ve Mark Zuckerberg daha önce 2017 yılında karşı karşıya gelmiş, yapay zeka konusunda ilginç bir tartışmaya tutuşmuşlardı.

Kişisel Twitter hesabından “Signal kullanın” mesajı yayınlayan Musk, kullanıcıları WhatsApp’a alternatif olan uygulamayı kullanmaya davet etti.

Musk ABD’de yapay zekayı belirli sınırlar içerisinde tutacak kanunlar çıkarılması gerektiğinin altını çizmiş, bunun yapılmamasının insan medeniyetinin geleceği için önemli bir risk taşıdığını söylemişti. Facebook’un kurucusu ise Elon Musk’ın röportajını izlediğini ve gelişen teknolojisiyle ilgili korku tacirliğinden yorulduğunu söylemişti.

Bunun üzerine Musk ise Zuckerberg’in bu çıkışına kişisel Twitter hesabı üzerinden yayınladığı bir mesaj ile cevap vermiş ve şu ifadeleri kullanmıştı: “Mark ile bu konu hakkında daha önce konuşmuştum. Bu konuya olan hakimiyeti oldukça kısıtlı”.

Selçuk Bayraktar

Selçuk Bayraktar

S/İHA Sistemi Baykar Bayraktar TB2’nin mimarı, Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar‘dan da WhatsApp’ın veri politikasına tepki gecikmedi.

Selçuk Bayraktar twitter üzerinden “WhatsApp’dan uygulamaya koyduğu yeni veri politikası nedeni ile ayrılıyorum.Kullandığım mesajlaşma uygulamaları:BIP, açık kaynaklı olduğu için ise Telegram ve Signal” paylaşımını yaptı.

Selçuk Bayraktar twitter üzerinden “WhatsApp’dan uygulamaya koyduğu yeni veri politikası nedeni ile ayrılıyorum.Kullandığım mesajlaşma uygulamaları:BIP, açık kaynaklı olduğu için ise Telegram ve Signal” paylaşımını yaptı.

Alternatif uygulamalar ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme : WhatsApp geri adım attı haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: