WhatsApp’dan Geri Adım!

WhatsApp 2021 yılının ilk haftasında sessiz sedasız onaylamak için kullanıcılara dayattığı veri sözleşmesi için geri adım attı.

WhatsApp’ın kullanıcılarına dayattığı yeni gizlilik sözleşmesi hakkında burada, WhatsApp alternatifi uygulamalardan ise burada bahsetmiştik.

WhatsApp 2021 yılının ilk haftasında sessiz sedasız onaylamak için kullanıcılara dayattığı veri sözleşmesi için geri adım attı.

Sözleşmenin dünya çapında tepkiler çekmesi ve kullanıcıların alternatif uygulamalara geçmesi WhatsApp tarafının paniğe sürüklenmesine sebep olmuşa benziyor.

WhatsApp : Mesajları Biz Bile Göremiyoruz

Tepkilerin ardından ilk olarak WhatsApp mesajları göremediklerini belirttiler.

WhatsApp Türkiye kullanıcıları için uygulama ekranlarında özel duyurusunda,Hizmet Politikası ve Gizlilik Kuralları ile ilgili bir açıklama yapma gereği duydu.

WhatsApp tarafından yapılan açıklamada “Gizlilik Politikamız hakkında paylaştığımız son güncellemeden bu yana Türkiye’deki kullanıcılarımızdan bir çok soru (tepki) aldık ve bu sorulara açıklama yapmak istiyoruz.Bu sabah itibari ile Türkiye’deki kullanıcılarımıza,WhatsApp ve Facebook’un mesajlarınızı göremeyeceğini tekrar teyit eden özel durum mesajı göndermeye başladık ifadelerine yer verildi.

“Gizliliğinizi korumaya kararlıyız.WhatsApp konumuzu göremez,WhatsApp kişilerinizi Facebook ile paylaşmaz,Kişisel sohbetleriniz uçtan uca şifreli oldukları için WhatsApp bu mesajları okuyamaz” paylaşımlarına yer verildi.

WhatsApp hikayelerde “Gizliliğinizi korumaya kararlıyız.WhatsApp konumuzu göremez,WhatsApp kişilerinizi Facebook ile paylaşmaz,Kişisel sohbetleriniz uçtan uca şifreli oldukları için WhatsApp bu mesajları okuyamaz” paylaşımlarına yer verildi.

WhatsApp, Diğer Facebook Şirketlerinden Bilgi Alır Ve Bu Şirketlerle Bilgi Paylaşımında Bulunur.

4 ocak 2021 tarihinde yayınlanan yeni gizlilik sözleşmesine göre;

“Facebook şirketlerinin bir parçası olan WhatsApp,Facebook şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunur,Hizmetlerimizin ve Facebook Şirketi Ürünleri dahil bu şirketlerin sunduğu olanakların yürütülmesi, sunulması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla bu şirketlerden aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve bu şirketler de bizim onlarla paylaştığımız bilgileri kullanabilirler. ” ifadeleri yer almaktadır.

WhatsApp’ın 8 Şubat’a kadar yeni koşulların kabul edilmemesi durumunda uygulamanın kullanılamayacağını belirtmesi kullanıcılardan tepki çekerken, “Avrupa Bölgesi” kullanıcılarının bu güncellemeden etkilenmeyeceğini, bu bölgedeki kullanıcıların verilerinin Facebook şirketleriyle paylaşılmayacağını duyurması da başta Türkiye olmak üzere bir çok ülkede “çifte standart” eleştirilerini gündeme getirmişti.

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesini Erteledi

WhatsApp gelen tepkilerin ardından geri adım atarak 8 şubat tarihinde kimsenin hesabının silinmeyeceğini veya askıya alınmayacağını duyurdu.

WhatsApp tarafından “* Son güncellememizle ilgili ne kadar kafa karışıklığı olduğunu pek çok kişiden duyduk. Endişeye neden olan birçok yanlış bilgi var ve herkesin ilkelerimizi ve gerçekleri anlamasına yardımcı olmak istiyoruz.” açıklamalarına değinildi.

“İNSANLARA KADEMELİ OLARAK GİDECEĞİZ”

Ardından, 15 Mayıs’ta yeni iş seçenekleri sunulmadan önce, politikayı kendi hızlarında gözden geçirmek için insanlara kademeli olarak gideceğiz.

WhatsApp, dünyanın dört bir yanındaki insanlara uçtan uca şifreleme getirilmesine yardımcı oldu ve bu güvenlik teknolojisini şimdi ve gelecekte savunmaya kararlıyız. Bize ulaşan herkese ve gerçeklerin yayılmasına ve söylentileri durdurmasına yardımcı olan pek çok kişiye teşekkür ederiz.

WhatsApp’ı özel iletişim kurmanın en iyi yolu yapmak için sahip olduğumuz her şeyi koymaya devam edeceğiz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: