Yapay Zeka Tehlikesi!

Bilim adamları yapay zeka sınırlama algoritmalarının süper yapay zeka‘yı durduramayacağını savunuyor.

Bilim adamları yaptığı çalışmalarda teorik olarak bu tarz kendini geliştiren makinaları durdurmanın imkansız olacağını gösterdiğini açıklandı.

Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir. İngilizce artificial intelligence kavramının akronimi olan AI sözcüğü de bilişimde sıklıkla kullanılır. Yapay zekâ çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye yöneliktir.

Bir bakış açısına göre, programlanmış bir bilgisayarın düşünme girişimi gibi görünse de bu tanımlar günümüzde hızla değişmekte, öğrenebilen ve gelecekte insan zekâsından bağımsız gelişebilecek bir yapay zekâ kavramına doğru yeni yönelimler oluşmaktadır. Bu yönelim, insanın evreni ve doğayı anlama çabasında kendisine yardımcı olabilecek belki de kendisinden daha zeki, insan ötesi varlıklar meydana getirme düşünün bir ürünüdür. Bu düş, 1920’li yıllarda yazılan ve sonraları Isaac Asimov’u etkileyen modern bilimkurgu edebiyatının öncü yazarlarından Karel Čapek’in eserlerinde dışa vurmuştur. Karel Čapek, R.U.R adlı tiyatro oyununda yapay zekâya sahip robotlar ile insanlığın ortak toplumsal sorunlarını ele alarak 1920 yılında yapay zekânın insan aklından bağımsız gelişebileceğini öngörmüştü.

Yapay zekâ çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye yöneliktir.

Bilgisayar bilimcilerinden oluşan bir ekip, algoritmaların süper akıllı bir yapay zekayı kontrol edemeyeceğini iddia etmek için teorik hesaplamaları kullandı.

Çalışmaları, Oxford’lu filozof Nick Bostrom’un kontrol sorunu olarak adlandırdığı sorunu ele alıyor.

Yapay zekaların çıkarlarımız doğrultusunda hareket etmesini nasıl sağlayabiliriz?

Araştırmacılar, yapay zekanın davranışını simüle ederek ve eylemleri zararlı hale gelirse programı durdurarak bu sorunu çözecek teorik bir sınırlama algoritması tasarladılar.Ancak analizleri, böyle bir makineyi kontrol edebilecek bir algoritma geliştirmenin temelde imkansız olacağını ortaya çıkardı.

Problemi teorik bilgisayar biliminden temel kurallara indirgerseniz, yapay zekaya dünyayı yok etmemesini emredecek bir algoritmanın yanlışlıkla kendi operasyonlarını durdurabileceği durum ortaya çıkar. Bu olursa, sınırlama algoritmasının tehdidi analiz edip etmediğini veya zararlı yapay zekayı içermek için durup durmadığını bilemezsiniz. Aslında bu, çevreleme algoritmasını kullanılamaz hale getirir.

Çalışma, bilgi işlemin temel sınırları nedeniyle yapay zekanın dünyaya zarar verip veremeyeceğini tek bir algoritmanın hesaplayamayacağını da gösterdi.

Bir süper yapay zekanın, potansiyel olarak dünyanın durumu kadar karmaşık girdi üzerinde evrensel bir Turing makinesi tarafından yürütülebilecek tüm programları içeren bir programı içereceğini varsayarsak, böyle bir programın simülasyonlarını gerektirir, bu teorik ve pratik olarak imkansız .

Çalışma, bilgi işlemin temel sınırları nedeniyle yapay zekanın dünyaya zarar verip veremeyeceğini tek bir algoritmanın hesaplayamayacağını da gösterdi.

Bu , şimdilik fantezi dünyasıyla sınırlı kalmaktadır. Ancak araştırmacılar, teknolojinin bilim kurgu yazarları tarafından tasarlanan süper zeki sistemler türüne doğru adımlar attığını belirtiyor.

Max Planck İnsani Gelişme Enstitüsü’nden çalışmanın eş yazarı Manuel Cebrian, “Programcılar bunu nasıl öğrendiklerini tam olarak anlamadan bazı önemli görevleri bağımsız olarak yerine getiren makineler zaten var” dedi.

“Dolayısıyla soru, bunun bir noktada kontrol edilemez ve insanlık için tehlikeli olup olmayacağı sorusu ortaya çıkıyor.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: